Avustralya

Ekonomi Bakanı Çağlayan, Avustralya’daki problemleri Başbakan Erdoğan’a taşıyor

Singapur’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avustralya’da faaliyette bulunan Türk işadamlarıyla ekonomi zirvesini yaptı. Toplantıda konuşan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK) Asya Pasifik Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, Avustralya’da bir Türk bankası ve Türk sigorta şirketinin kurulmasının büyük bir önem arz ettiğini belirtti.

Singapur’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, burada Dünya Türk İş Konseyi Asya Pasifik Komitesi Başkan Yardımcısı ve Avustralya Türk Sanayici ve İş Adamları Derneği yetkilileri ile bir araya geldi. Buluşmada DTİK Asya Pasifik Başkanı Nejdet Demiryürek, DTİK Başkan yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş ve Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İbrahim Şahin ve yönetim kurulu üyesi, Süleyman Balcıoğlu yer aldı. Asya Pasifik Bölge Komite toplantısında ana gündemi Avustralya’da bir Türk bankası ve sigorta şirketi, ile Çin’de bir Türk Çin Ticaret Odası ve lojistik depolama merkezi kurulması konuları oluşturdu. Toplantıda söz alan DTİK Asya Pasifik Komitesi Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Karamemiş, Avustralya’da bir Türk bankası ve Türk sigorta şirketinin kurulmasının büyük bir önem arz ettiğini belirtti. Karamemiş, “Avustralya’da bir Türk bankası ve sigorta şirketinin kurulmasını, 2007 yılında Avustralya Türk Sanayici ve İşadamları Dernek Başkanlığı dönemimde ilk defa gündeme getirmiştim. Göçmen sayısı, döviz girdisi açısından dünya sıralamasında üst sıralarda bulunan Avustralya’da Türk bankalarının iş yapması buradaki Türk nüfus ve Müslümanlara hizmet götüreceği gibi; Türk Bankalarının dışa açılmalarına katkı sağlayacaktır. ”dedi. Karamemiş aynı zamanda yaklaşık 150 bin Türk nüfusu ile Avustralya’daki Türklerin Asya Pasifik bölgesinde bir arada yaşayan en kalabalık Türk nüfusu olduğuna atıfta bulunduktan sonra, ülkede ayrıca 900 bin Müslümanın yaşadığını belirtti. Kredi notu AAA olan Avustralya’nın Batı ülkeleri arasında özel bir yeri olduğunu belirten Karamemiş, ayrıca Avustralya’daki emeklilik fonlarında 1.4 ila 1.6 trilyon dolar ve büyük bankalardaki mevduat hesaplarında 8 ile 12 milyar dolarlık bir kaynak bulunduğuna işaret etti. Avustralya’nın ihmal edilemeyecek, bir ülke olduğunu ifade eden Karamemiş, “Avustralya’daki Türk kökenli işletme sayısı 6 bini aşmış durumda. Avustralya ekonomisine yılda 1,7 ila 2 milyar dolarlık bir katkımız var. Her geçen gün Türk iş yerlerinin sayıları artarken hacimleri de büyümektedir. Avustralya nüfusunun %80’ninin kendi evinin olması ve ülkede her yıl 150 ila 190 bin ev yapılıyor. Nüfus hızına bakılırsa bu rakam 220 bine kadar çıkacaktır. Resmi olmayan verilere göre Türk kökenli vatandaşlarımızın ülkedeki varlıklarının 30 milyar doları aştığı tahmini yapılabilir. Bu yatırımların Avustralya’da kurulacak Türk bankaları yoluyla Türkiye’de de yapılması sağlanabilir. Nitekim Avustralya’da Arapların, Kıbrıs Rumlarının, Çinlilerin ve Japonların bankaları var.” dedi.

Avustralya ve Türkiye arasındaki ticari hacmin arttırılması açısından THY’nin uzak doğudaki uçuş ağına Avustralya’yı da dahil etmesi gerektiğini belirten Karamemiş, Türk turizmine de büyük katkı yapacağını belirtti. Öte yandan toplantıda yapılan bu konuşmayı dikkatle dinleyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, çok verimli bir görüşmenin yapıldığını belirtti. Bakan çağlayan, Avustralya ile ilgili tekliflerin çok önemli olduğunu ifade ederek, “Avustralya ile ilgili bu konuları dikkatle dinledim. Konuyla ilgili heyetimizde bulunan bürokratlarımıza gerekli talimatı verdim. Bunlar çok önemli ve göz ardı edilemeyecek konulardır. Bu konuları, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a bizzat kendim aktaracağım. ”dedi. Singapur – Cihan

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 20:54