Avustralya

FEDERAL HÜKÜMETTE MİNİ REVİZYON

İşçi Partisi Lideri ve Başbakan Julia GillardYeni düzenlemeyi duyurmak için uygun bir zamanı bekliyordum. Söz konusu açıklamayı yapmak için en uygun zamanı yakalamış olduk. Adalet Bakanı Roxon ve Yüksek Öğretim-Bilim Ve Araştırma Bakanı Senatör Chris Evans, her ikisi de, kritik birimlerde ve dönemlerde çalıştılar. Arkalarında, daha güçlü ve adil bir Avustralya’nın meydana gelmesi için, İşçi Partisi’nin gurur verici reformlarının izlerini bıraktılar.” dedi.

Başbakan Julia Gillard’ın, federal seçim tarihini 14 Eylül olarak açıklamasının ardından, Adalet Bakanı Nicola Roxon ve Yüksek Öğretim-Bilim ve Araştırma Bakanı Senatör Chris Evans’ın ‘istifa’ açıklamaları geldi. Başbakan Gillard, sürpriz seçim tarihini açıklamasının ardından, kabinede yapılan mini revizyonu ise önceki gün açıkladı. İstifa eden iki bakanla ortak bir basın toplantısını düzenleyen Gillard, Adalet Bakanı Roxon ve Senatör Chris Evans’ın, kendi istekleriyle, böyle bir kararı verdiklerini belirtti. Federal Başbakan Julia Gillard, seçimlerden önce kabinede başka değişikliğin yapılmayacağını açıklayarak, “Başka koşullar meydana gelmezse, seçim tarihine kadar, bakanlar kurulunda herhangi bir değişikliği ön görmüyorum. ”dedi. Başbakan, Adalet Bakanı Roxon ve Yüksek Öğretim-Bilim Ve Araştırma Bakanı Senatör Chris Evans’ın bir yıl önce görevlerinden ayrılma konusunda kendisine başvuruda bulunduklarını belirterek, bu karara saygı duyduğunu söyledi. İstifa etmenin kendileri açısından en uygun zamanın bu dönem olduğunu hatırlatan Gillard, bu adımın kendisi için, sürpriz olmadığını belirtti. Başbakan Gillard, yaptığı açıklamada, istifa eden her iki bakanın görev süresince önemli hizmetler verdiğini kaydederek, “Yeni düzenlemeyi duyurmak için uygun bir zamanı bekliyordum. Söz konusu açıklamayı açıklamak için en uygun zamanı yakalamış olduk. Adalet Bakanı Roxon ve Senatör Chris Evans, kritik birimlerde ve dönemlerde çalıştılar. Arkalarında, daha güçlü ve adil bir Avustralya’nın meydana gelmesi için, İşçi Partisi’nin gurur verici reformlarının izlerini bıraktılar.” dedi.

İSTİFA EDEN BAKANLARIN YERİNE, ATAMA YAPILDI

Yaptığı atamalarla ilgili atamasını bakanların aynı zamanda beraberinde yeni yetenekleri keşfetme anlamını taşıdığını belirten Başbakan Gillard, bakanlar kuruluna atanan yeni bakanların genç ve dinamik yapısına dikkati çekerek, “Bu atamayla, aynı zamanda, yeni yeteneklerin ve genç siyasetçilerin kendini gösterme anlamına gelmesi demektir. 2013 Parlamento yılına girerken, Avustralyalıların karşısına daha genç ve dinamik bir ekiple çıkabileceğimiz anlamına geliyor.”dedi. Bu arada, Başbakan Julia Gillard, istifadan dolayı boşalan bakanlıklara, yeni bakanları atarken, Göç bakanın ise görev yerini değiştirdi. Başbakanın, gerçekleştirdiği mini revizyonda, yeni bakanlar şu isimlerden oluşuyor; Federal Vatandaşlık ve Göç Bakanı Chris Bowen Senatör Chris Evans’dan boşalan Yüksek Öğrenim Bilim ve Araştırma Bakanlığına onun yerine ise Brendan O’Connor atandı. Adalet Bakanı Nicole Roxon’dan boşalan yere, Queen’s Council üyesi ve İklim Değişikliği Parlamento Sekreteri Mark Dreyfus atandı. Mark Butler ise Akıl Sağlığı, Yaşlılık ve Toplu Konuttan sorumlu Bakan oldu. Parlamento Sekreteri Mike Kelly ise Savaş Teçhizatından sorumlu Bakan olarak açıklandı. Ticaretten sorumlu Parlamento Sekreteri Justine Elliot da görevinden alınırken, 3 milletvekili daha Parlamento Sekreterliği pozisyonuna getirildi. Yvette D’ath, İklim Değişikliği ve Enerji Verimliliği, Kelvin Thomson Ticaret, Melissa Parke ise Akıl Sağlığı, Evsizler ve Ev Temini konularından sorumlu olacaklar.

Abbott: bu seçim, hükümetin sonu olacak

Öte yandan, gerek seçim tarihini açıklaması gerekse kabinede yapılan değişiklikle ilgili, şaşkınlığını ifade eden İşçi Partili Milletvekilleri, zamanlamanın parti açısından doğru olmadığına dikkat çektiler. Ana muhalefet lideri Tony Abbott ise, bu seçimin iktidardaki İşçi Partisi hükümetinin son seçimi olacağını belirtti. Liberal Parti Genel Başkanı Abbott; Canberra’da kuvvetli ve istikrarlı bir hükümet olması gerektiğinin altını çizerek, iktidara geldiklerinde başta karbon vergisi olmak üzere, hükümetin bir çok ekonomik kararının iptal edileceğini söyledi.

BAKANLARIRDAN İSTİFA AÇIKLAMASI:

Adalet eski Bakanı Roxon:

Öte yandan Adalet Bakanı Roxon istifasını açıklarken basın karşısında, duygusal anlar yaşadı. Roxon, istifa nedenini ailevi nedenlere bağlarken, önemli görevlerde bulunduğu için gurur duyduğunu belirtti. Nicole Roxon; ”1998’den beri, aktif siyasetin içindeyim. 2013 yılındaki seçimlerde de adaylığımı koyacak olsam, 6 dönem parlamentoda görev yapmış olurdum. Bu nedenle biraz da aileme vakit ayırmak istiyorum. Siyasete girdiğimde henüz kızım yokken, şimdi ise üniversite çağında. Onun için, siyasete girmeyi de ayrılma zamanını da iyi seçmeliyiz. Siyasetten ayrılmam için en iyi zamanın şu an olduğunu düşünüyorum. ”dedi.

Senatör Chris Evans:

Senato Başkanlığından önce Vatandaşlık ve Göç Bakanı olarak görev yaptığını belirten Senatör Chris Evans, kendi döneminde, yetenekli göçmenlerin alımı konusunda önemli değişikliklerin yapıldığını belirtti. Evans; “Benim tavsiyem, yapabileceğin her katkıyı yap. Kimse, hiç bir zaman vazgeçilemez olduğunu düşünmemeli. Ve en tepedeyken ayrılmayı bilmeli. Şimdi kendi tavsiyeme kendimin uyma zamanı. Şunu açık ve net olarak belirtmek istiyorum, ‘Yorgun, hasta ve gücenmiş olarak ayrılmıyorum. Sağlığım yerinde. Hükümetin geleceğine olan inancım tam”dedi. Federal İşçi Partisi’nin Senato gurubunun başkanlığını yürüten Senatör Chris Evans gelecek seçimlerden önce, görevinden ayrılacak. Yasal nedenlerden dolayı seçimden yaklaşık 2 ay önce senato feshedilecek. Chris Evans’tan boşalan senato başkanlığına, Stephen Conroy’un seçilmesi beklenirken, yeni bakanlar, Pazartesi günü (bügün) yemin ederek göreve başladı.

YENİ GÖÇ BAKANI O’CONNOR’da BİR GÖÇMEN

Federal Göç ve Vatandaşlık Bakanlığı görevine gelmesi nedeniyle, açıklamada bulunan Brendan O’Connor, Federal Parlamentoda bakan olarak görev yapmaktan büyük onur duyduğunu belirtti. Yeni Göç Bakanı Brendan O’Conno O’Connor, göçmenlerin ülkeye katkısına dikkat çekerek, ” Şunu unutmamak lazım ki, bu ülke göçmenler tarafından kuruldu ve büyük bir başarı yakaladı. Ben de bir göçmen bir ailenin çocuğuyum. Bu ülkeye küçük bir çocuk olarak geldim. Ailem, yeni fırsatlar elde etmek için buralara kadar geldiler. Bu ülkenin göçmen politikalarından büyük kazançlar elde etmiş biriyim.” dedi. Hükümetin göçmen politikaları ve özellikle botlarla gelen sığınmacılar ile ilgili, açıklamalar da yapan O’Connor, konuşmasını şöyle sürdürdü “Bu ülkeye botlarla gelen insanların denizde hayatlarını kaybetmelerine engel olmak istiyoruz. Daha önce İçişleri ve Adalet Bakanı iken böylesi örnekleri çok gördüm. Hiç kimse, denize uygun olmayan teknelerle, yolculuk yapmalarını ve hayatını riske atmalarını istemiyor. Muhalefetin Gölge Göç Bakanı Scott Morrison ile bir araya gelmek ve çözüm üretmek istiyorum. Bir önceki bakan Chris Bowen’in yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Zor zamanlarda önemli işler başardı.” dedi.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,51386
Amerikan Doları
0,62187
Euro
6,3649
İngiliz Sterlini
7,1632
BIST
93173
Altın
5,583
Son Güncelleme: 16.01.2019 01:30