Avustralya

Teknoloji devleri, parlamentoya çağrıldı

Avustralya parlamentosu, dünyaca ünlü teknoloji devleri Apple, Microsoft ve Adobe’u, fiyatlandırma politikaları hakkında bilgi vermek üzere çağırdı.

Avustralya’da tüketici kurumları, sık sık diğer ülkelere göre Avustralyalılardan daha fazla ücret alınmasından şikayet ediyor. Avustralya Temsilciler Meclisi, geçen yıl Temmuz ayında Avustralya’da satılan ürünlerin, dünyanın diğer yerlerine göre daha pahalı olup olmadığını araştırmak üzere bir soruşturma başlatmıştı. Bu zamana kadar sadece yazılı açıklamada bulunan şirketler, bizzat araştırmayı yapan komite karşısına çıkmayı reddetmişti. BBC’nin haberine göre, dev teknoloji şirketleri Apple, Microsoft ve Adobe, 22 Mart’ta komitenin önüne çıkacak.

FİYATLAR ABD’DEKİNDEN YÜZDE 60 FAZLA

İşçi Partili Milletvekili Ed Husic, bazı tahminlere göre Avustralya’da satılan ürünlerin fiyatlarının, Amerika’dakilerden yüzde 60 daha yüksek olduğunu ifade etti. Bir Avustralya gazetesine konuşan parlamento üyesi, “İşletmeler ve toplum genelinde, bilişimin yaygın kullanımı göz önüne alındığında, donanım ve yazılım için ödenen ücretlerin çok büyük ticari ve ekonomik etkisi bulunuyor.” diye konuştu. Sözlerine devam eden Husic, “Bilişimde fiyatları aşağı çekmek ve fiyat ayrımcılığını azaltmak önemli bir mikro-ekonomik öncelik olmalı. Bu yüzden bu şirketlerin fiyatlandırma yaklaşımlarını duymak için sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,8741
Amerikan Doları
5,462
Euro
6,1991
İngiliz Sterlini
7,1281
BIST
102494
Altın
232,816
Son Güncelleme: 21.02.2019 15:40