Gündem, Manşet

Teröristler bomba patlatıyor

Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görülen davanın 3. duruşmasına tutuklu hakimlerin aileleri, avukatları, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, YARSAV Başkanı Murat Arslan ve üyeler, Yargıçlar Sendikası Başkanı Mustafa Kocadağ, Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı Gerhard Reissner, Hollanda Hakimler İçin Hakimler Birliği Başkanı Gerritjan Van Oven izledi.

GERÇEKTEN ÇOK ÜZÜCÜ

Duruşmanın başında hakim Başer’in avukatı Elkan Albayrak söz alarak, “Burada 2 hakim terörist diye yargılanırken, teröristler elini kolunu sallayarak Yargıtay’ın yakınında bomba patlatıyor. Gerçekten çok üzücü. Dünkü saldırıda ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. Avukat Albayrak, tutuklu hakimler hakkında verilen kovuşturma izninin görevi kötüye kullanma suçuyla ilgili olduğunu, terör örgütü üyeliği ve darbeye teşebbüs gibi suçlardan açılan davanın düşürülmesini talep etti.

SOMUT BİR NEDEN YOK

Uluslararası Yargıçlar Birliği Başkanı Gerhard Reissner da geçtiğimiz duruşmaya ilişkin raporunu paylaştı Reissner’ın raporunda, hakimler Başer ve Özçelik’in tutuklanmasının anlamsız olduğu belirtildi. Reissner raporunda, “Bir hakimin bir kişiyi serbest bırakma kararı almasının, hakimin serbest bırakılan kişi ile aynı organizasyona üye olduğunu gösterdiği iddiası bariz bir şekilde anlamsız görülmektedir” dedi.

Hakimlerin F tipi cezaevinde tutulmalarının kendisi için şaşırtıcı olduğunu kaydeden Reissner, yargılamayı yapan mahkeme heyetiyle ilgili de şu görüşleri paylaştı:

“Mahkeme heyetinin şu ana kadar almış olduğu kararlarda somut bir neden olmadan son derece doğrudan olduğu yönündedir. Örneğin tutukluluk halinin devam etmesi yönündeki kararın nedeni bunun ciddi bir suç olması, suçlanan kişilerin kaçması veya şahitleri etkilemesi tehlikesinin bulunmasıdır, ancak durumun neden böyle olabileceği konusunda bir iddia bulunmamaktadır.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,8925
Amerikan Doları
0,75972
Euro
7,9383
İngiliz Sterlini
8,7707
BIST
118485
Altın
7,018
Son Güncelleme: 07.07.2020 00:04