Politika

Hukuksuz bir şekilde tutuklandım diyen Demirtaş: Hayır ile Türkiye’nin önü açılacak

Demirtaş, tutuklu bulunduğu Edirne Cezaevi’nden referanduma ilişkin mesaj gönderdi: 16 Nisan’da ‘hayır’ sonucu ile halkın önü açılacak. Her kesimin farklı gerekçeleri olsa da ortak paydamız Türkiye’nin geleceği ile ilgili kaygılar.

4 Kasım’da yapılan operasyon sonrasında tutuklanarak Edirne F Tipi Cezaevi’ne gönderilen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 16 Nisan’da yapılacak referandumda Türkiye halklarının önünün ‘Hayır’ sonucu ile açılacağını ifade etti.Cezaevinde ziyaretine gelenler aracılığıyla çeşitli mesajlar gönderen Demirtaş, Newroz’un barış içerisinde, büyük bir dayanışma duygusuyla geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Demirtaş, 21 Mart’ta meydanlardan yükselen sesin kendilerinin barış talebini gösteren bir mesaj olduğunu ifade etti.

Ortak paydada buluşmak zorlaşır
16 Nisan’da başkanlık sistemini içeren Anayasa değişikliği teklifinin oylanacağını da hatırlatan Demirtaş, ziyaretler esnasında bu konuya ilişkin mesajlarını iletti.Demirtaş, “16 Nisan günü ‘Hayır’ sonucu ile halkın önü mutlaka açılacaktır. Her kesimin farklı ‘Hayır’ gerekçeleri olsa da ortak paydamız Türkiye’nin geleceği ile ilgili kaygılardır. Bu Anayasa değişikliği, Türkiye’yi daha otoriter ve farklı bir rejime götürür. Anayasa değişikliğinin kabul edilmesi durumunda Türkiye’nin ortak paydada buluşması daha da zorlaşır” dedi.

Hukuksuz biçimde tutuklandım
Kasım ayında yapılan operasyonlar sonucunda hukuksuz bir biçimde tutuklandığını da dile getiren Demirtaş, yasama sorumsuzluğu içerisinde değerlendirilmesi gereken konuşmaları nedeniyle tutuklu bulunduğunu söyledi.Hakkında hazırlanan fezlekelerdeki tüm iddiaların Meclis’teki grup konuşmaları kaynaklı olduğunu ve bunun da yargılamaya konu edilemeyeceğini söyleyen Demirtaş, şu ifadeleri kullandı; “Buna rağmen iddianameler hazırlanarak davalar açıldı. Bunların tümü hukuksuzdur. Yaptığım konuşmalar kürsüden yapılmıştır ve konuşmalar dışında hakkımda başka bir delil de yoktur. Halkımız tüm bu hukuksuzlukları iyi görmelidir.”Birgün

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,2092
Amerikan Doları
5,944
Euro
6,7146
İngiliz Sterlini
7,8494
BIST
103408
Altın
249,74
Son Güncelleme: 22.03.2019 20:22

Reklam