Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

AKP’nin çocuklara armağan ettiği 23 Nisan’ı en iyi anlatan fotoğraf


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” ile çocuklara bayram hediye eden tek ülke olan Türkiye’de binlerce çocuk, cezaevlerindeki anne ve babalarını ziyaretle geçirdi.


Atatürk’ün çocuklara hediye ettiği  23 Nisan’dua buy yıl, bir de anneleri ile birlikte cezaevinde bulunan çocuklar var. 15 Tammuz çakma darbe girişiminden sonnra binlerce ailenin cadı avı sonucunda hukuksuz bir şekilde cezaevine konulması nedeniyle, 550 küçük çocuk da,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını’na cezaevinde girdi. Bazı çocukların anneleri başka cezaevinde babaları başka cezaevindeydi. Parçalanmış binlerce aile, anne ve babalarından ayrılmış on binlerce çocuğun yanında 500’den fazla bebek de annelleriyle birlikte cezaevinde karşıladı 23 Nisan’ı…Tutuklu annesinin tutulduğu cezaevine bakan bir çocuğun fotoğraf karesine yansıyan özlemi, bu devrin sembol karelerinden biri… Annelerin zindanlarda sütlerini sağıp toprağa boşalttıkları bu devir, annellerinden ayrılan çocukların hikayeleriyle örülü. Bazı fotoğraflar tarihe geçer… Bu da öyle bir fotoğraf karesi..

 2 bin 200 çocuk cezaevinde

Öte yandan “Çocuk Cezaevleri Kapatılsın Girişimi”nin son verilerin göre, Türkiye cezaevlerinde 542’si hükümlü, bin 658’i tutuklu 2 bin 200 çocuk bulunuyor. Bu anlamlı bayramda, fabrika, atölye ve işyerlerinde sömürülen çocuklar, ayrıca  okulda, sokakta cinsel istismara uğruyor, sağlık ve eğitim hakkından mahrum ve onlarcası cezaevlerinde 23 Nisan’ı karşılıyor.Darbe girişiminden sonra ilan edilen ve 3. kez uzatılmasıyla bir yılı doldurması öngörülen olağanüstü hâl (OHAL) kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ile kapatılan Gündem Çocuk Derneği’nden Ezgi Koman, çocukların yılın 365 günü hak ihlallerine uğradığını savundu.

 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,89
Amerikan Doları
5,455
Euro
6,1825
İngiliz Sterlini
7,1203
BIST
103186
Altın
231,851
Son Güncelleme: 23.02.2019 17:06