Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Emniyet Müdürü Zeybek’ten meslektaşına ahlaksız uygulama: Balıkesir işkence merkezine dönüşmüş

Tutuklu polis: “Beni dağ başı ormanlık bir alana götürdüler ve…”

Olağanüstü Hal’le birlikte Türkiye’nin hemen her noktasında yaşanan işkence olaylarından Balıkesir’de yaşananlar mahkeme tutanaklarına geçti. İşkence görenler tutuklu polislerdi. Ağır ceza mahkemesinde görülen duruşmada söz alan polisler “Yıllarca birlikte görev yaptığımız polis arkadaşlarımız gözaltına alınınca bizi yerlere yatırdılar. Polis nezarethanesinde kameralar önünde işkence yapıp duvarlara vurdular. Cumhuriyet savcılığına şikayetci olduk. Ancak savcılar darp izlerimize ve kamera kayıtlarına rağmen işkenceciler hakkında takipsizlik kararı verdiler. Bizler de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine müracat ettik.”ifadelerini kullandı.İşkence mağduru olan polislerin avukatları mahkeme heyetinden “Müvekkillerimize işkenceler yapan eski meslektaşları duruşmayı ve müvekkillerimizi baskı altına almak için duruşma salonunda bulunuyorlar. Onların dışarı çıkartılmasını istiyoruz”talebinde bulundular. Bu talep üzerine mahkeme heyeti almış olduğu kararla salonda bulunan polisleri dışarı çıkarttı.Mahkemede savunma yapan sanık M.B. Balıkesir Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek’e bağlı polislerin kendisine işkence yaptığını ve ifadelerinin geçersiz olduğunu söyledi.

DAĞA KALDIRMA VE TECAVÜZ TEHDİDİ

Sanık M.B. yaklaşık 5 ay önce gözaltında olduğu süre içerisinde polislerin kendisini dağa kaldırmasından başlayarak tecavüz tehditlerine kadar birçok işkence ve kötü muamelesini tek tek mahkemede dile getirdi. M.B. mahkemede polislerin kendisini soyduklarını, gözlerini bağlayıp dağ başı gibi bir yere götürdüklerini ve polisler tarafından kafasına silah dayandığını ifade etti. Polislerin kendisine “Kanını içeriz, karına kızına tecavüz ederiz, dediğimizi yaparsan sana yardımcı oluruz” dediklerini anlatarak mahkeme heyetini şoka sokan M.B. kendisine yapılanlardan sonra polislerin eline verdiği yazılı metni aynen ifadesinde anlatmaya mecbur kaldığını ifade etti.
Polislerin kendisine “bunu ezberle, avukat gelince bu ifadeleri vereceksin” demeleri üzerine bu metni imzaladığını ve baskı altında bu ifadeleri verdiği için mahkemede bu ifadelerinin geçersiz olduğunu belirtti.Aynı dönemde gözaltına alınan birçok kişinin benzer yöntemler ile işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı. AİHM, AYM ve Yargıtay içtihatlarına göre işkence fiili olarak kabul edilen birçok kötü muamelenin gözaltında bulunan tüm şüphelilere uygulandığı anlaşıldı.

İŞKENCELER KAYITLARA GİRD
İ
21 Ocakta son oturumu yapılan mahkemede sanık M.B.’nin gözaltında olduğu dönemde avukat talebinin kanuna aykırı olarak karşılanmadığı, gözaltındaki şüphelilere tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları için kasıtlı olarak çok geç yardımcı olunduğu, şüphelilerin uyumaması için ise demir parmaklıklara vurularak ses çıkarıldığı ifade edildi. Tecavüz tehdidi, çıplak soyma, eşe tecavüzle tehdit, dayak, ölümle tehdit ve gözaltındaki kişiyi gözaltı merkezinden çıkartarak açık arazide işkence etme resmi olarak mahkeme kayıtlarına girdi.Böylelikle özellikle OHAL döneminde artan işkence iddialarına somut ifadelerle mahkeme kayıtlarına girmiş oldu.

 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 22:55