Genel Gündem, Politika

NEDİM ŞENER VE SABAH GAZETESİ’NİN HEDEF GÖSTERDİĞİ GAZETECİ OĞUZ GÜVEN TUTUKLANDI

Cumhuriyet.com.tr’de yer alan “İlk F…iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti” başlığı nedeniyle 12 Mayıs’ta gözaltına alınan sitenin Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven “Terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklandı.

DHA’nın haberine göre, Emniyetteki işlemlerinin ardından bugün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilen Güven savcılığa verdiği ifadede, söz konusu başlığın kendisi tarafından atılmadığını söyledi.Editöre kazaya ilişkin, “İlk … iddianamesini hazırlayan Mustafa Alper’in aracını kamyon biçti” olarak tweet atmasını söylediğini anlatan Güven, “Ancak ‘Başsavcı Mustafa Alper’i kamyon biçti’ şeklinde tweet girmiştir. Tamamen yanlışlık sonucu internetin getirdiği rekabet ve hız faktörü göz önünde bulundurularak biran önce haberi duyurmak amacıyla bu şekilde bir yanlışlık meydana gelmiştir” dedi. 

“55 saniye sonra kaldırıldı”

Söz konusu yanlış tweetin atıldıktan sadece 55 saniye sonra kaldırıldığını söyleyen Güven, “Bu da ilk tweetin sehven girildiğinin göstergesidir” dedi. Haberin içeriği incelendiğinde herhangi bir şiddet çağrısı ya da terör örgütünün övülmesi amacı olmadığının ortaya çıkacağını söyleyen Güven, “Tüm haberlerimize bakıldığında merhum Başsavcıya ilişkin en ufak kötü niyetimizin olmadığı ortaya çıkmaktadır” dedi. 
Güven savcılığa verdiği ifadenin ardından, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.Güven’e destek vermek amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneşve çok sayıda gazeteci Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne geldi.Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu, Radikal, CNN Türk, Kanal D, Hürriyet, Sözcü ve son olarak Cumhuriyet gazetesinde yayın yönetmenliği yapan Oğuz Güven’in “kaçma şüphesi bulunduğu” iddiasıyla gözaltı süresini 7 güne uzatarak ‘terör örgütü propagandası’ ve ‘kişinin hatırasına hakaret’le suçlaması yöneltmişti.Cumhuriyet.com.tr, daha sonra haberin başlığını “İlk F… iddianamesini hazırlayan Başsavcı Mustafa Alper kamyon kazasında feci şekilde can verdi” şeklinde değiştirmişti.

Tweete yorum yapan 32 kişiye soruşturma

Savcılık, ayrıca haber tweetinin altına yorum yapan 32 kişi hakkında da soruşturma başlatmıştı.Cumhuriyet gazetesinin 12 yazar ve yöneticisi 6,5 aydır, gazeteci Ahmet Şık ise 4 aydır cezaevinde tutuklu bulunuyor.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,51386
Amerikan Doları
0,62181
Euro
6,3655
İngiliz Sterlini
7,1688
BIST
93173
Altın
5,583
Son Güncelleme: 16.01.2019 02:15