Dış Haberler, Genel Gündem

‘Dünyanın Renkleri’ Washington DC’de: ABD Temsilciler Meclisi, IFLC’yi resmen tanıdı


 Bu yıl 15. kez
düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Avustralya, Romanya ve
Fransa’dan sonra ABD’nin Başkenti Washington DC’deki programlar ile devam
ediyor
İlk olarak Avustralya’da start
alan Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya ve Fransa’dan sonra
Amerika’da da renkli ve sıcak görüntülere neden oldu.Festival
kapsamında düzenlenen ABD Kongresi ziyareti her yıl olduğu gibi yine Kongre
üyelerinin ve çalışanlarının yoğun ilgilisini çekti.Kongre binasını gezen
festival öğrencileri, ABD federal milletvekillerini (kongre üyeleri)
ofislerinde ziyaret etti. Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren kongre
üyeleri öğrencilere eğitimlerini ABD’de sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.


 Öte yandan ABD Temsilciler Meclisi, IFLC’yi resmen tanıdı.Washington’da Uluslararası Dil Festivali Kongre’de yapıldı. Dünyanın başkentinde yüzlerce seçkin ismin katılımıyla haklarındaki iddialara en güzel şekilde cevap verdiler.Tarihi bir gelişmeyle Amerika Meclisi resmen IFLC Uluslararası Dil Kültür Festivali’ni tanıyarak Meclis’in resmi kayıtlarına girdi.

Öğrenciler Amerikan Meclisi’nde 15 farklı dilde terörü lanetlediler ve tüm dünyayı barışa davet ettiler.Daha sonra Temsilciler Meclisi’nde oturuma kabul edilip, kürsüde onore edildiler.20’ye yakın milletvekili Meclis resepsiyonuna katıldı, daha sonra öğrencileri ofilslerine kabul ettiler. Ana program Washington DC’nin en prestijli mekanlarından Stage Arena’da yapıldı. Programa NBA yıldızı Enes Kanter sponsor oldu.Pasaport iptali nedeniyle Amerika’nın gündeminde olan Enes Kanter, geceye damgasını vurdu. Dünyanın başkentinde yüzlerce seçkin ismin katılımıyla haklarındaki iddialara en güzel şekilde cevap verdiler. Yaşanan mağduriyetlerin sanat diliyle anlatılması, tüm atılan iftiralara müspet ve etkili cevap vermesi yönüyle oldukça takdir topladı.Festival kapsamında düzenlenen ABD Kongresi ziyareti her yıl olduğu gibi yine Kongre üyelerinin ve çalışanlarının yoğun ilgilisini çekti.Kongre binasını gezen festival öğrencileri, ABD federal milletvekillerini (kongre üyeleri) ofislerinde ziyaret etti. Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren kongre üyeleri öğrencilere eğitimlerini ABD’de sürdürmeleri tavsiyesinde bulundu.

GENEL KURULA ZİYARET

ABD Kongresi’ne gelen öğrenciler bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nu ziyaret etti. Kongre üyelerinin davetini kırmayan festival öğrencileri burada barış ve kardeşlik mesajı verdi.

TERÖRE 17 DİLDE TERÖRE TEPKİ

ABD Kongresi’ndeki programa bu yıl 17 ülkeden 30’un üzerinde öğrenci katıldı. Ziyaretlerin ardından Rayburn Ofis Binası’na geçen öğrenciler ilk olarak İngiltere’nin Manchester şehrindeki gerçekleşen terör saldırısını kınadı. 17 farklı dilde teröre tepki gösterdi.Demokrat Partili Kongre üyesi Henry Cuellar, programa her yıl katıldığını ve bundan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Farklı kültürleri paylaşmanın önemine dikkat çeken Cuellar, öğrencilere buna destek olmalarından dolayı teşekkür etti.Cumhuriyetçi Partili Kongre üyesi John Rutherford, öğrencilere ve bu programın yapılmasını sağlayan herkese teşekkür etti. Öğrenciler ile çok keyifli vakit geçirdiğini belirten Rutherford, farklı kültürleri bir araya getirmesi dolayısıyla Uluslararası Dil ve Kültür Festivali’nin çok değerli olduğunu kaydetti.California Milletvekili Karen Bass ise çok sayıda ülkenin dostluk ve barış içerisinde bir araya gelmesi idealini çok doğru bulduğunu söyledi. Öğrencilere ABD Kongresi’ni programlarına dahil etmeleri dolayısıyla teşekkür etti.

 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 21:09