Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

MİT 9 AYDIR TUTUKLU ÖĞRETMENİ CEZAEVİNDE ALDI, İŞKENCEYE BAŞLADI


OHAL döneminde sokak ortasında adam kaçıran MİT hukuksuzluğu cezaevlerine taşıdı. Tutukluları hücrelerinden alıp bilinmeyen yerlere götüren MİT, işkence ile iftira dolu metinleri imzalatmaya çalışıyor. Şanlıurfa Kapalı Cezaevinde 9 aydır tutuklu öğretmen Selim Yekdar şu an ağır işkence altında. Ailesine 5 dakikalık kısa görüşmede dehşeti anlattı.

Aktifhaber.com’un haberine göre, tutukluluğunun üzerinden yaklaşık 9 ay geçmesinin ardından, tutuklu bulunduğu cezaevinden alınarak ailesine de haber verilmeden bilinmeyen bir yere götürüldü. Ailesi 6 Haziran günü ziyaretine gittiğinde Selim Yekdar’ın Cezaevi’nde olmadığı bildirildi. Ailenin ısrarlarının ardından 3 Haziran’da Şanlıurfa Terörle Mücadele Şubesi’nde götürüldüğü belirtildi.Selim Yekdar’ın Emniyet’te olduğu bilgisinin ardından aile, Şanlıurfa Başsavcılığı’na giderek konuyla ilgili dilekçe verdi.

“Kocan konuşsun yoksa seni tutuklarım”

Başsavcı vekili Orbay Bahri Ulgar’ın, Selim Yekdar’ın eşi Türkan Özgül Yekdar’a “Eşini ikna etmen şartıyla görüşmene izin veririm. Cezaevini ya da özgürlüğü tercih edeceksiniz. Eğer eşin konuşmazsa seni de tutuklarım.” dediği öğrenildi.Savcı Ulgar, akşam gidip Selim Yekdar’la görüşeceğini ailesinin kendisini konuşma konusunda ikna etmemesi halinde, Tükan Özgül Yekdar hakkında dava açacağı yönünde tehdit cümleleri kurduğu ve ardından görüşmeye izin verdiği belirtildi.

Ardından verilen izinle Türkan Özgül Yekdar, eşiyle görüşebilmek için Emniyet’e gitti.Terörle Mücadele Şubesi’nde Türkan Yekdar ve babasına, defalarca görüşme sebeplerinin Selim Yekdar’ın konuşmasını sağlamak olduğu hatırlatıldıktan sonra bir odada görüşme başlatıldı.Odaya giren aile şok geçirdi. Çünkü Selim Yekdar’ın gözleri yediği darbeler nedeniyle açılmıyordu. Selim Yekdar sandalyede bile zor oturuyor, çok halsiz görünüyordu.  Karısını sesinden tanıyabilen Selim Yekdar’ın kör olduğunu düşünen ailesi anlatılanlarla şok oldu. Selim Yekdar, hızla konuşmaya başladı ve “MİT’ten gelen bir ekip tarafından 5 gündür uyutulmuyorum, başıma çuval geçirilerek  kafama tekme atılıyor. Tüm kıyafetlerimi çıkartıyorlar, çırılçıplakken karımın ve kızlarımın olduğu hatırlatılarak tehdit ediliyorum.”  dedi.

Bu sözlerin ardından polislerin “bunun için görüşmeye izin vermedik, bunun için gelmediniz” diyerek görüşmeyi bitirdiği ve aileyi zorla dışarı çıkardığı öğrenildi.Cezaevinden alınarak Şanlıurfa Emniyeti’nde işkenceye alınan Selim Yekdar’ın halen MİT’ten gelen bir ekip tarafından ağır işkence gördüğü belirtiliyor.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 16.02.2019 03:18