Dış Haberler, Genel Gündem

Alman Dışişleri Bakanı Gabriel: Türkiye ile ilişkilere böyle devam edemeyiz

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Türkiye’de Alman aktivistlerin tutuklanmasının eleştirel sesleri susturma girişimi olduğunu söyledi ve “Türkiye politikamıza yeni bir yön vermemiz gerekiyor. İlişkilere böyle devam edemeyiz. Ankara’daki sorumluların politikaları sonuçsuz kalmayacak” dedi.

Sigmar Gabriel, tatilini yarıda kesip yaptığı görüşmelerin ardından düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de tutuklanan Alman insan hakları aktivisti Peter Steudtner’in tutuklanmasının çok önceden planlandığını savundu.

Gabriel Steudtner’in tutuklanmasının orantısız olduğunu ve hukuka uygun olmadığını ifade etti. Önceliklerinin Türkiye ile çatışmadan kaçınmak ve diyalog olduğunu vurgulayan Alman Dışişleri Bakanı, Türkiye’ye çok sabırlı davrandıklarını ve bunun zaman zaman kolay olmadığını ifade etti.

Büyükada’da gözaltına alınan insan hakları aktivistlerinin tutuklanmasının ardından tatilini yarıda keserek dün Berlin’e dönen Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, ikili ilişkilerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bakanlıktaki istişarelerinin ardından basın toplantısı düzenleyen Gabriel, Türkiye’nin aralarında Alman vatandaşı Peter Steudtner’in de bulunduğu insan hakları aktivistlerini derhal serbest bırakmasını istedi.

Gabriel konuşmasına Almanya’nın Türkiye’ye yönelik yeni adımlarının son dönemde ikili ilişkilerde ortaya çıkan tablonun bir sonucu olduğunu vurgulayarak,  “Bilmenizi isterim ki, şimdi açıklayacağım konuların hepsi üzerinde, öncesinde hem hükümet hem de muhalefet partileriyle konuşulup görüş alışverişinde bulunuldu” sözleriyle başladı.

Gabriel, Almanya ve Türkiye’nin tarihten gelen bir birliktelik içinde olduğunu ve zaman zaman zorlu dönemler olsa da her iki tarafın da birbirinden uzaklaşmadığını vurguladı.

Gabriel, ikili ilişkiler konusunda “Zor dönemlerde de krizlere karşı çözümler de bulduk. Temelinde AB değerleri vardı. Almanya Türkiye’yi hem NATO hem Avrupa ailesi içinde gördü” ifadesini kullandı. Gabriel  “Ancak Türkiye artık sadece Avrupa değerlerinden değil NATO değerlerinden de uzaklaşıyor” diye konuştu. Gabriel Almanya’nın ilk etapta Türkiye’ye yönelik üç ayrı noktada farklı adımlar atacağının altını çizdi.

“Hukuki güvencenin olmadığı bir ülkede hiç kimseye yatırım yapması tavsiyesi veremeyiz” diyen Gabriel, Alman ihracat kredi garantilerinin yeniden gözden geçirileceğini söyledi. Alman vatandaşlarına Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısının sertleştirileceğini de açıklayan Gabriel, ayrıca Türkiye’ye yönelik AB’nin mali yardımlarının gözden geçirilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Gabriel’in açıklamalarının satır başları şöyle: Alman aktivistin Türkiye’de tutuklanmasının önceden planlandığı açık. Alman aktivistin tutuklanması orantısız ve hukuka uygun değil. Türkiye’de gözaltına alınan Alman vatandaşlarının davaları eleştirel sesleri susturmaya yönelik bir girişim. Bugüne kadar hep Türkiye ile bir gerilimden kaçındık, diyalog yanlısı olduk. Türkiye’ye karşı çok sabırlı olduk. Bu her zaman kolay değildi. Türkiye, ülkesindeki hukuksal düzeni tersine  çevirmek istiyor. Alman aktivistlerin Türkiye’de tutuklanmasıyla muhalifler susturulmak isteniyor. Türkiye politikasında artık yeni bir yönelime ihtiyaç var. Ankara’da kim bunlardan sorumluysa, bu politikaların sonuçsuz kalmayacağı bilinmelidir. Bu tehdit devam ettiği sürece Türkiye’deki Alman yatırımların devam edeceğini garanti edemeyiz.

Önümüzdeki günlerde Türkiye’nin AB üyelik durumunu ortaklarımızda masaya yatıracağız. Türkiye’ye yönelik seyahat uyarısı yapmayı da görmezden gelemeyiz. Bu durumda Gümrük Birliği’ni genişletme konusunu görüşmeyi de hayal edemiyorum. Alman hükümeti yeni adımlar atmayı düşünüyor. Yaptığım açıklamaların hepsi Başbakan Merkel tarafından da onaylandı. Almanya’dan Türkiye’ye giden herkes için bundan sonra risk olduğunu söyleyebilirim.

Gelecekte Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz ama tango iki kişiliktir. Gelecekte Türkiye ile iyi ilişkiler kurmak istiyoruz ama tango iki kişiliktir. Alman hükümeti, Türkiye’de yatırım yapan şirketlere güvence vermeye nasıl devam edebilir bilmiyorum.Türkiye sadece Avrupa değerlerinden değil NATO değerlerinden de uzaklaşıyor.Dışişleri Bakanı Gabriel’in basın toplansını düzenlediği sırada Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir seyahat uyarısı yayınlandı.

Almanya’dan Türkiye’ye seyahat edecek kişilerin, kısa süreli seyahatleri de dahil olmak üzere, daha dikkatli olması ve Alman elçiliklerine bildirmelerinin gerekli olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Dışişleri Bakanlığı, her zaman, Alman vatandaşlarının tutuklanması konusunda vaktinde bilgilendirilmiyor ve her zaman Alman elçiliklerinin hizmet vermesine izin verilmiyor.”kronos.news/

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 20.01.2019 17:01