Genel Gündem, Konuk Yorum

Görmez ve Fidan darbe gecesi yemekte buluşmuş


Darbe gecesi Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın MİT yerleşkesinde yemekte buluştuğu ortaya çıktı.

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Abdulkadir Selvi, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in MİT’in Yenimahalle’deki yerleşkesinde saat 22:00 sularında yemekte buluştuklarını yazdı.Görevi bırakmaya hazırlanan Mehmet Görmezle Fidan arasında nasıl bir diyalog geçtiğine dair yazıda herhangi bir bilgi bulunmasa da ikilinin darbe girişimi gecesi bir yemekte buluşması dikkat çekici bir ayrıntı olarak kayıtlara geçti.Görmez, darbe girişiminin ardından tüm camilere günlerce sela okunması emri vermişti.

Selvi’nin yazısının ilgili bölümü şöyle: “15 Temmuz gecesi saat 22.00 sıralarıydı.MİT’in Yenimahalle’deki yerleşkesindeki yemek masasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Suriye muhalefetinden din adamı Muaz el Hatib vardı.Hakan Fidan yemeğin başında, “Ciddi bir ihbar söz konusu, sizinle görüşmemi tamamlayamayabilirim” demişti. Çorbasından iki kaşık almıştı ki gelen haber üzerine yerinden fırladığı gibi dışarı çıktı.Mehmet Görmez ile Muaz el Hatib ne olduğunu anlamaya çalışırken, hışımla içeri giren görevliler, “Sizi sığınağa alacağız” dedi. Sığınağa inerken bir patlama oldu. “Saldırıya uğradık” dediler. Tam o sırada Mehmet Görmez’in eşi aradı. Hatice Hanım’ın sesi telaşlıydı. “Mehmet darbe oluyor” dedi. Bir çırpıda, İstanbul’dan Cumhurbaşkanlığı’ndaki bir görevlinin eşinin aradığını, “Buranın etrafını sardılar, darbe oluyor” dediğini aktardı. Görmez, MİT’te olmanın verdiği güvenle, “Ben de bu işi en önce haber alacak bir yerdeyim, onlar öyle bir şey demedi, belki terör saldırısıdır” karşılığını verdi.”

Yazının tamam için tıklayınız:

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/abdulkadir-selvi/o-gece-mite-gelen-telefon-40532079

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 20.01.2019 17:46