Dış Haberler, Genel Gündem

Alman bakanlar: Erdoğan demokrasi kültürü için tehlike


Almanya’nın Dışişleri Bakanı Gabriel ve Adalet Bakanı Maas ortak olarak kaleme aldıkları makalede, Erdoğan’ın yöntemlerini ‘demokrasi için zehir’ olarak tanımladılar.

Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile Adalet Bakanı Maas, Erdoğan’ın Almanya’daki demokrasi kültürü için bir tehlike oluşturduğunu belirterek, cami ve derneklerin denetiminin sıkılaştırılması gibi bir dizi önlem açıkladı. Türkiye’nin laik konumundan uzaklaştırıldığında da dikkat çekilen makalede bu durum ‘demokrasi için zehir’ olarak tanımlandı.
Almanya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel ile Adalet Bakanı Heiko Maas, Spiegel Online haber portalı için “Erdoğan’ın kültür savaşına Almanya’da yer yok” başlıklı ortak makale kaleme aldı.
Deutsche Welle Türkçe’de yer alan habere göre; Sosyal Demokrat Partili (SPD) iki bakan, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın radikalleşmesiyle birlikte Almanya’da Türk devletine bağlı faaliyet gösteren cami ve derneklerde de rota değişikliği yaşandığını” belirterek, Erdoğan öncesi dönemdeki laik gelenek terk edilerek karmaşık yapı ve ağlar oluştuğu uyarısında bulundular.
Almanya’daki Müslüman cemaatlerin Erdoğan’ın etkisi altına girmemesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten bakanlar, Türk devlet televizyon kanallarının da “Türkiye’deki gerçeklerle ilgili yanlış bir tabloyu Almanya’daki Türklerin oturma odalarına taşıdığı” eleştirisinde bulundu.
ERDOĞAN MEDYASI YERİNE  ÇOĞULCU AVRUPA MEDYASI

Gabriel ve Maas bu nedenle Almanya’daki Türklerin Erdoğan yanlısı medya yerine çoğulcu Avrupa medyasına yönelmesini sağlamak gerektiğini savunarak, “Erdoğan’ın düşman tabloları yaratmaya yönelik söylemi ve kendisine direnen insanları ‘imansız’ ya da ‘vatan haini’ diye karalaması, Almanya’daki demokratik kültür açısından bir tehlikedir” ifadelerini kullandı.İki bakan, “Türk devletinin Almanya’da AKP muhaliflerini takibata alma amaçlı yapılar oluşturup oluşturmadığı ya da nasıl oluşturduğuna yönelik detaylı inceleme gerektiğine vurgu yaptı.
‘DEMOKRASİ İÇİN ZEHİR’
Türkiye’de laikliğin yavaşça yok edildiğini belirten bakanlar bu durumu “demokrasi için bir zehir” diye nitelendirdi. “Erdoğan’ın provokasyonları kökten bir değerler çatışmasına teşvik etmekte, Erdoğan Almanya’daki Türk dostlarımızı bir kültür savaşına sürüklemek istemektedir” diyen bakanlar yazılarını, “Bu nedenle Türk demokratik güçleri Almanya’da da güçlendirmeliyiz. Özgürlükçü-demokratik devletimize yönelik bu güçlü tehlike karşısında, hiç bir şey yapmadan öylece duramayız. Bu, Almanya için olduğu kadar Avrupa için de geçerli” sözleriyle noktaladılar.artıgerçek.com

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 20.01.2019 17:16