Avustralya, Genel Gündem

Queensland’da İşçi Partisi yeniden iktidar

Queensland Eyeletinde 25 Kasım Cumartesi günü yapılan seçimlerin, resmi olmayan sayım sonuçlarına göre, İşçi Partisi hükümetinin, yeniden iktidara geleceğine kesin gözüyle bakılıyor. Resmi olmayan verilere göre; iktidar hükümeti olan İşçi (Labor) Partisi 43, Liberal-Ulusal Koalisyon Partileri 35, diğer partilerin ise 3 sandalye kazandığı kesinleşti.

İlk sonuçların açıklanmasından sonra halka hitaben teşekkür konuşmasını yapan Eyalet Başbakanı Annastacia Palaszczuk, Pazartesi günü yeniden işine döneceğini ve partisinin tekrar, tek başına lider olacağını söyledi. Palaszczuk, Pazar günü kendi seçim bölgesi olan Inala’yı ziyareti sırasında gazetecilere verdiği demeçte; “İşçi Partisi’nin çoğunluğu sağlayacağından eminim” dedi. Kesin sonuçların Queensland Seçim Komisyonu tarafından ilan edileceğini belirten Başbakan Palaszczuk ve diğer parti görevlileri, hükümetin kurulması için gereken 93 sandalyenin en az 47’sini alacaklarından eminler. 

İŞÇİ PARTİSİ 48 SANDALYE İLE YENİDEN İKTİDAR OLACAK

Öte yandan ABC’nin seçim analisti Antony Green’e göre, Annastacia Palaszczuk Hükümeti 48 sandalye kazanarak tekrar iktidar olacak.   Antony Green, İşçi Partisi’nin en az 46 sandalyeyi garantilediğini söyledi. Ana muhalefetteki Liberal Ulusal Parti’nin (LNP) ise 39 veya 40 sandalye, Tek Ulus, Yeşiller ve bağımsızların birer, Katter’in Avustralya Partisi’nin ise iki sandalye kazanacağı tahmin ediliyor. Bu arada İşçi Partisi sekreteri Evan Moorhead da; “Sayım işlemlerinin devam etmesiyle birlikte, İşçi Partisi’nin parlamentoda çoğunluğu sağlayacağından eminiz” dedi. Cumartesi günü Queensland eyeletinde yapılan seçimler ile ilgili sayım işlemleri devam ediyor. Pazar günü haber yayına hazırlandığı sırada oyların yaklaşık olarak yüzde 75’i sayılmıştı. İşçi Partisi’nin tekrar iktidara gelebilmesi için gerekli olan 47 milletvekili sayısını bulması gerekiyor. Eyalette Cumartesi günü yapılan seçimlerin sonucu, tercihli ve erken kullanılan oyların sayım işlemlerinin tamamlanmasının ardından kesin sonuçlar açıklanmış olacak. Zafer POLAT-Queensland

 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 20.01.2019 17:01