Ekonomi, Genel Gündem

CHPli Aksünger: Halk Bankası suçu kabul etti

Reza Zarrab’ın tanık olarak dinlediği davaya ilişkin açıklama yapan CHP’li Aksünger: Şaşırtıcı olan Halk Bankası avukatlarının suçu kabul etmesi.

New York’ta tutuklu yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla ve Reza Zarrab davasını izleyen  CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger değerlendirmelerde bulundu.

ABD YARGISINA GÜVENMEK ACI

DHA’nın haberine göre, daha önce Türkiye’deki yargı sürecini yakından izleyen ve dört bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi için açılan Meclis Soruşturma Komisyonu’nda da yer alan Aksünger, “Bu davanın Türkiye’yi, Türk halkını çok yakından ilgilendirmesi bence çok önemli; ama, bizim buraya, bu adalet sistemine güveniyor durumunda olmamız da bence acı konulardan bir tanesi” dedi. 

TÜRKİYE’NİN KURUMLARI ZARAR GÖRÜYOR

Atilla’nın tek sanık olarak yargılandığı davanın Türkiye’nin aleyhine işleyen bir süreç izlediğini söyleyen Aksünger şöyle devam etti: “Meclis Soruşturma Komisyonu’na gelen dosyanın içinde de vardı; orada, Zarrab’ın aslında ne kadar sakıncalı bir adam olduğu anlatılıyor, uyarlıyordu. Bugün de, bu davanın buradaki sürecine baktığımız zaman, Türkiye’nin aleyhine işleyen bir süreç gibi görünüyor. En üzücü tarafı da burası bence; Türkiye’nin kurumlarının zarar görmesi çok ciddi.”

ATİLLA’NIN AVUKATLARI SUÇU KABUL ETTİ

ABD’de uzun zamandır tutuklu bulunan Zarrab’n itiraflara başladığına değinen Aksünger, “Bu itiraflara başlarken en ilginç olan tarafı bence şu oldu; Hakan Atilla’nın Halk Bankası tarafından tutulmuş avukatları da bu suçu kabul ettiler. En ilginç boyutu bu bence.” dedi.

‘MÜVEKKİLİMİZ DEĞİL ONLAR YAPTI’

Aksünger, Halk Bankası’nın avukatlarının tutumunu niçin ilginç bulduğu konusuna da şu sözlerle açıklık getirdi:  “Çünkü ‘evet böyle bir olay gerçekleşmiştir. Ama bunu bizim müvekkilimiz değil, Süleyman Aslan ile ona rüşvet veren Reza Zarrab yapmıştır’ tarzında yaklaşımla müvekkillerini savunmaya çalıştılar. Bu süreç kötü bir yere gidiyor” 

Aksünger sözlerini şöyle noktaladı: “Bence olacak en doğru şey, bu hükümetin bu bedeli halka ödetmemesi için bir erken seçime hızlı bir şekilde gidilmesidir.” 

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,6093
Amerikan Doları
0,72894
Euro
7,617
İngiliz Sterlini
8,4881
BIST
106857
Altın
6,838
Son Güncelleme: 01.06.2020 08:59