Avrupa, Dış Haberler, Genel Gündem

AB’den Türkiye’ye ‘mahkeme kararlarını uygula’ çağrısı

Af Örgütü Türkiye temsilcisi Taner Kılıç’ın mahkeme kararına rağmen bırakılmamasını eleştiren Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye mahkeme kararlarının uygulanması çağrısı geldi.

Avrupa Birliği, Türkiye’ye hukukun üstünlüğü çağrısı yaptı. Yazılı açıklamada, gözaltılar ve tutuklamalar konusundaki mahkeme kararlarının hayata geçirilmemesinin ikili ilişkilere zarar vereceği uyarısı yapıldı.Reuters’in haberine göre, AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Johannes Hahn’ın ortak açıklamasında, Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın mahkeme kararına rağmen serbest bırakılmaması ve gazeteciler Mehmet Altan ile Şahin Alpay’ın Anayasa Mahkemesi kararına aykırı biçimde tutuklu kalmasını eleştirildi.

‘YARGI TARAFSIZLIĞI ZEDELENİYOR ENDİŞELİYİZ’

Açıklamada, Kılıç’ın serbest kalması yönündeki kararın tersine çevrilmesi, ‘Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığına, yargının tarafsızlığına zarar veren endişe verici gelişmelerden biri’ olarak nitelendi. AB, “Yargı kararlarının uygulanmaması talihsiz bir emsal oluşturuyor… Hukukun üstünlüğü ve temel özgürlükler alanında somut ve kalıcı gelişmeler sağlanması AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği açısından hayati önem taşıyor” ifadelerini kullandı.Açıklamada Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın 11 Aralık tarihli Anayasa Mahkemesi kararı uyarınca serbest bırakılmasının beklendiği de belirtildi.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 22:40