Avrupa, Dış Haberler, Genel Gündem

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’ndan Strasbourg’da Afrin protestosu

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu önünde düzenlediği gösteri ile Afrin harekatını protesto etti. Gösteriye Suriyeli mülteciler de katıldı.

Türkiye’nin Afrin’e yönelik sürdürdüğü askeri harekat Avrupa’da protesto ediliyor.Bugün de Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Avrupa’daki bütün derneklerinden kalkan otobüslerle Strasbourg’daki Avrupa Parlamentosu önünde miting düzenledi.Aleviler barış talebinin yanı sıra TSK ile hareket eden ÖSO’nun cihadist karektine de dikkat çekti.

SURİYELİ MÜLTECİLER EN ÖNDE YER ALDI

Hamburg’da da başta Alevi dernekleri, NAVDEM ve çeşitli demokratik sivil toplum kuruluşlarının çağrısı ile “Savaşa Hayır” mitingi düzenlendi.Hamburg’un Reeperbahn semtinde başlayan ve kentin en işlek caddesi Mönckebergstrasse’de son bulan mitingte Suriyeli mülteci kadın ve çocuklar kortejin en ön safında yer tutarken, Aleviler ve Kürtler kol kola barış çağrısı yaptı. 

ALMANYA HER ZAMAN DESTEK VERDİ

Sol Parti Federal eski Milletvekili Jan van Aken kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada Alman hükümetinin  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanında yer aldığını belirterek şunları söyledi:”Alman hükümeti Rojava’da olduğu gibi bugün de Afrin konusunda Erdoğan’ın yanında yer almaktadır. Alman hükümeti her zaman oportünist politikasını devam ettirmektedir. Sol Parti olarak yıllardan beri Türkiye’ye silah ve askeri malzemelerin satışının durdurulmasını talep ettik. Oysa Alman hükümeti tam tersini yaptı. Türkiye Afrin’e saldırmakla devletler hukukunu çiğnemektedir. Klabimiz Afrin’dedir. Onların mücadelesi, bizim mücadelemizdir.”

GELECEĞİNİ GARANTİLEMEK İÇİN SALDIRIYOR

Alevi toplumu adına konuşan avukat Mahmut Erdem de TSK’nın cihatçı örgütlertle Afrin’e saldırdığna dikkati çekere, “Erdoğan geleceğini ve kendi iktidarını temin altına almak için Afrin’e saldırıyor.Fasist rejimlere karşı Afrin halkının yanında yer alacağız. Aleviler olarak savaşın durdurulmasını ve Alman hükümetinin Afrin’lilerin yanında olması konusunda çağrıda bulunuyoruz” dedi.artıgercek.com

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 22:40