Genel Gündem, Gündem

TSK, Afrin merkezine dayandı: Katliamlara karşı sessiz kalmayın


850 bin sivilin yaşadığı Afrin dün geceden bu yana bombardıman altında. Su, elektrik ve iletişim hatlarının kesildiği kentte katliamla yüz yüze olan halk, ‘Sessiz kalmayın’ çağrısı yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı ÖSO güçlerinin Afrin’e yönelik 51 gündür süren askeri harekatı dün gece kent merkezine ulaştı.Bu zamana kadar yapılan saldırılar nedeniyle yaşadıkları köy ve ilçelerden kent merkezine sığınmak zorunda kalanlarla birlikte nüfusu 850 bine ulaşan kent, dün geceden bu yana yoğun bombardıman altına alındı. Bu nedenler kentteki sivillerin can güvenliği ciddi biçimde tehlikeye düştü.

KENTİN SULARI DA KESİLDİ

51 gündür süren savaşta, savaş uçakları ve top atışları ile kent merkezindeki halkın ekmek ihtiyacını karşıladığı 17 fırın vurulurken, TSK ve ÖSO güçlerinin bir hafta önce Meydankê ilçesine ele geçirmeleriyle birlikte kente su taşıyan hat kesildi. Halkın bir bölümü su ihtiyaçlarını açılan kuyulardan karşılamaya çalışır durumda.

KENT HALKI ÖLÜMLE YÜZ YÜZE

TSK ve ÖSO’nun saldırıları sonucu şimdiye kadar 250’nin üzerinde sivil yaşamını yitirdi. 700’ü aşkın kişi ise bu saldırılarda yaralandı. Çatışmaların şimdi kent merkezine ulaşması daha çok sivilin ölümle yüz yüze kalması anlamına geliyor. Afrin kent merkezindeki iletişim hatları da saldırılardan zarar görmüş durumda. Dün gece saatlerinden bu yana özellikle kente gelişleri engellemek amacıyla yollar, giriş noktalarında yoğun şekilde top ve uçak saldırıları ile bombalanıyor. Kuşatma altında olunması nedeniyle tüm işyerlerinin kapalı olduğu kentte sadece eczaneler açık. 

AFRİNLİLERDEN ÇAĞRI: KATLİMA SESSİZ KALMAYIN

Fakat tüm bu kuşatma ve saldırılara rağmen Afrin halkı boyun eğmemekte kararlı. Sonuna kadar direneceklerini ifade eden Afrinliler, tüm Kürtler ve diğer halklara yüz yüze bulundukları katliama karşı ses çıkarmaları çağrısında bulundu. (Selami Aslan-Mezopotamya Ajansı)

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,9931
Amerikan Doları
5,587
Euro
6,3033
İngiliz Sterlini
7,39
BIST
99326
Altın
235,443
Son Güncelleme: 26.03.2019 18:28

Reklam