Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Tutuklu polis müdürü: Eşimin can güvenliğinden endişe ediyorum


15 Temmuz gecesi emrindeki polislere ‘askerle çatışmaya girmeme’ emri verdiğini iddiasıyla darbe suçlamasıyla yargılanan polis müdürü: ‘Eşimin can güvenliğinden endişe ediyorum. 4 aydır ailemle görüşemiyorum.’

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ı, 15 Temmuz darbe girişiminin sabahında, 2 gün izin verip Ankara’ya gönderen, dönemin Diyarbakır Çevik Kuvvet Şube Müdürü Kahraman Sezer’in, darbeye teşebbüs suçundan yargılanmasına devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Sezer’in darbe girişiminin olduğu gece, emrindeki polislere darbeye direnilmemesi yönünde talimat verdiğini belirterek, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan 30 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, 3’üncü sınıf Emniyet Müdürü olan sanığın, 672 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildiğini belirtti. Savcı, sanığın dijital materyalleri üzerinde, bylock, eagle, kakaotalk ve vpn uygulamalarına ait izlere rastlandığını bildirdi. Savcı, Sezer’in Bylock ağına dahil olduğunu öne sürdü.

SAVCI: POLİSLERE ‘DARBEYE DİRENMEYİN’ TALİMATI VERDİ

Sanığın, darbe girişiminin olduğu 15 Temmuz 2016 gecesi, emri altındaki emniyet görevlilerine ‘Bütün herkes personeli uyarsın. Kimse talimatsız bir şekilde hareket etmeyecek, fevri hareketlerde bulunmayacak. Benim emrim dışında kesinlikle talimatsız silah kullanılmayacak. Askerle çatışma ortamına girilmeyecek” talimatı verdiğini belirten savcı,  sanığın bu şekilde darbe girişimine yardım ettiğini savundu.

TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Savcılığın esas hakkındaki mütalaasına karşı söz hakkı verilen Sezer, hakkındaki iddiaları reddederek, “Bugüne kadar hiç değinmediğim bir konuyu söylemek istiyorum. Ben mağduriyetimle hareket etmem, bugüne kadar da etmedim. Benim eşim psikiyatrik tedavi görmektedir. Eşimin can güvenliğinden endişe ediyorum. İlaçların dozajını artırmış. Ben 4 aydır ailemle görüşemiyorum. Ailemin yanında bulunmak istiyorum ve tahliyemi talep ederim” dedi. Ara kararlarını açıklayan Mahkeme, kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren Bylock sorgu tutanağına ilişkin somut delillerin bulunması nedeniyle Sezer’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Sanık ve avukatına esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak üzere süre veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

 

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1838
Amerikan Doları
5,909
Euro
6,6768
İngiliz Sterlini
7,8061
BIST
103408
Altın
248,283
Son Güncelleme: 22.03.2019 20:52

Reklam