Dış Haberler, Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Veli Komitesi’nden gasp açıklaması: Türk konsolosluğunun hücumu, Afgan’ların hususi harimine açık bir tecavüzdür


Türkiye Cumhuriyeti Devleti Afganistan Mezarı Şerif Başkonsolosluğu militanlarının Afgan-Türk okuluna yapmış oldukları baskın ile ilgili, Afgan-Türk okulları veli komitesi resmi basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada baskın sert bir dille kınanırken kanun dışı bu muamelere karşı sonuna kadar direnileceği mesajı verildi.

İşte o basın açıklaması…

Zalimleri kahreden Allah’ın adiyla
Kamuoyunun malumu olduğu üzere, dün Türkiye cumhuriyeti Mezarı Şerif Başkonsolosu, Türk askerleri ve Afgan hükümetinden bazı yetkililerin eşliğinde hırsızca ve ön bildiri yapmadan Afgan-Türk Mezarı Şerif okuluna baskın yapıp okul idaresini zorla ele geçirmeye çalışmışlardır. Söz konusu insanlık dışı ve hukuksuz baskın Mezarı Şerif Afgan-Türk okulu veli komitesinin tepkisine maruz kalıp okulun idari odalarına girişine izin alamamışlardır.
Kabildeki Afgan-Türk okulları veli komitesi söz konusu Mezarı Şerif Türk Başkonsolosluğunun bazı Afgan yetkililer eşliğinde yapmış oldukları bu hücuma karşı Mezarı Şerif Afgan-Türk okulu veli komitesinin göstermiş olduğu cesurca ve yerinde olan tepkiyi takdir etmekle  beraber aşağıdaki hususları bildiriyor;

1. Biz, Mezarı Şerif Afgan-Türk okulları veli komitesinin gösterdikleri hertürlü tepkiyi desteklemekle beraber, Türk konsolosluğunun Afgan bazı yetkililer eşliğinde yapmış oldukları hücumu,Afgan topraklarına ve hususi harimimize açık bir tecavüz olarak kabul ediyoruz.

2. Türkiye konsolosluğu ve eşliğindeki askeri birlikler bu taaruz neticesinde, söz konusu okullarda yıllardır çocuklarımıza kalifiye eğitim imkanları sunan Türk hocaları çeşitli ünvanları altında Türkiyeye götürüp hapis altına almak niyetindeydi. Söz konusu kompluya karşı sonuna kadar dik duracağız.

3. Afgan hükümeti yetkililerini milli değerlere saygı göstermeye ve en azından maarif harimimize vefa gösterek komplo yapanlara destek vermemeye davet ediyoruz.

4. Veli komitesi olarak bir kez daha ülkemizde kanun hakimiyetine ve milli değerlere saygı göstereceğimizi ancak Afgan-Türk okullarına karşı gösterilen kanun dışı icraatlara karşı da sonuna kadar dik duracağımızı bildirmek istiyoruz.

Tevfik Allahtandır
Afgan-Türk okulları veli komitesi
Kabil-Afganistan
18 Nisan 2018

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1622
Amerikan Doları
5,881
Euro
6,6435
İngiliz Sterlini
7,7691
BIST
99835
Altın
246,954
Son Güncelleme: 24.03.2019 23:04

Reklam