Genel Gündem, Politika

‘Erdoğan’ın yazlık sarayı için 40 bin ağaç kesildi’ haberine erişim engeli


Cumhuriyet’in, “Erdoğan’ın ‘yazlık sarayı’ için 40 bin ağaç katledilmesini protesto edenlere jandarmadan ‘damperli’ engel” başlıklı haberine erişim engeli getirildi.  


AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’ndaki yapımı devam eden “yazlık sarayı” için 40 bine yakın sığla ve çam ağacı katledilmişti. 24 STK, yaşanan ağaç katliamı protesto etmek istemişti.Protestocular, Okluk Koyu kavşağı Yeşilbelde bölgesinde jandarma ile karşılaşmışlardı. Damperli kamyon ile yolu kesen jandarma, çevrecilere basın açıklaması yaptırmamıştı. Cumhuriyet‘in 1 Mart 2018 tarihli “Erdoğan’ın ‘yazlık sarayı’ için 40 bin ağaç katledilmesini protesto edenlere jandarmadan ‘damperli’ engel” başlıklı haberine erişim engeli getirildi.Erişim engeli getirilen söz konusu haber şu şekildeydi:  AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’teki yazlık sarayı için 40 bine yakın sığla ve çam ağacı kesildi. Yaşanan ağaç katliamını protesto etmek isteyen Marmaris Kent Konseyi öncülüğündeki STK’ler jandarma engeline takıldı. 

 

[Haber görseli]

 AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Muğla’nın Marmaris ilçesi Okluk Koyu’ndaki yapımı devam eden ‘yazlık sarayı’ için 40 bine yakın sığla ve çam ağacı katledildi.

 

[Haber görseli]

 Yaşanan ağaç katliamına dikkat çekmek için basın açıklaması yapmak isteyen Marmaris Kent Konseyi öncülüğündeki 24 STK’ye jandarma ekipleri izin vermedi.

 [Haber görseli]

 SİT derecesinin düşürülmesine karşı dava açtıklarını ifade eden Marmaris Kent Konseyi Başkanı Necmettin Yankol, “Derece düşürülmesine karşı açtığımız dava sürerken inşaat çalışmaları da devam ediyor. O bölgeden ağaç kesimi yapıldığına dair sürekli telefonlar geliyordu. Biz de 24 STK ile bölgede yaşananlara dikkat çekmek için 25 Şubat Pazar günü basın açıklaması yapmaya karar verdik” dedi.

 Yurttaşlara GBT, şoförlere 4 bin TL ceza

 110 kişinin bölgeye hareket etmek için otobüslere bindiği aktaran Yankol polis tarafından karşılaştıkları engelleri de anlattı. Otobüslere binmeden yurttaşların video çekildi. Marmaris çıkışında trafik polisleri tarafından durdurulan yurttaşlara GBT yapıldı, şoförlere 4 bin TL’ye yakın para cezası kesildi.

 Basın açıklaması yaptırmayacağız

 Yine de basın açıklaması yapmaya kararlı olduklarını belirten Marmaris Kent Konseyi Başkanı Yankol, Okluk Koyu kavşağı Yeşilbelde bölgesinde ise jandarma ile karşılaştıklarını söyledi. Damperli kamyon ile yolu kesen jandarma çevrecilere basın açıklaması yaptırmayacaklarını açıkladılar. Merkeze kadar emniyet güçleri eşliğinde geldiklerini söyleyen Yankol, yeniden basın açıklaması için çalışmalarda olduklarını ifade etti.

 

[Haber görseli]

 Okluk Koyu’ndaki talan uydudan görüntüsünde de net biçimde görülüyor.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 20:54