Dış Haberler, Genel Gündem

Hamas’tan intifada çağrısıİsrail askerleri, Gazze sınırında ABD’nin büyükelçilik kararını protesto eden 59 Filistinliyi dün öldürmüştü. Katliamın ardından Nakba’nın yıl dönümü ve cenazeler nedeniyle bugün de gösterilerin beklendiği Filistin’de Hamas’tan intifada (kalkışma) çağrısı geldi.

ABD’nin Doğu Kudüs’teki İsrail işgalini yok sayarak Kudüs’ün tamamını İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması sonrası Ortadoğu’da gerilim yüksek.Dün İsrail askerlerinin açtığı ateşle 59 Filistinlinin öldürülmesi, 3000’e yakın Filistinlinin yaralanması sonrasında Filistin’de bugün de protesto gösterileri bekleniyor.

15 MAYIS FİLİSTİNLİLER İÇİN NAKBA (BÜYÜK FELAKET)

İsrail’in bağımsızlığını ilan ettiği 14 Mayıs 1948’in ertesi günü olan 15 Mayıs Filistinliler tarafından, yurtlarından sürülmeleri nedeniyle Nakba (Büyük Felaket) olarak anılıyor. Nakba’nın 70’inci yıldönümü olan bugün de Gazze başta olmak üzere tüm Filistin’de yeniden protesto gösterilerinin yapılmadı bekleniyor.Bugün ayrıca dün hayatını kaybeden Filistinliler de toprağa verilecek. Cenaze törenleri nedeniyle tansiyonun daha da yükselmesi bekleniyor.

HAMAS’TAN İNTİFADA ÇAĞRISI

Dün yaşanan katliamın ardından Hamas’tan da yeni intifada çağrısı geldi. Hamas liderlerinden Halil el Haya tarafından yapılan açıklamada, “Barışçıl protestolar düzenleyen insanların öldürülmesine verilecek doğal tepki, bir Arap ve İslami intifada olmalı” dedi. “Gazze ve Batı Şeria’da Filistinlilerin vereceği yanıt açık olmalı” diyen Haya, “dün yaşananlara karşı Gazze ve Batı Şeria’da ateşi yakmaktan başka seçenek yok” şeklinde konuştu.

İSRAİL’DE SİREN SESLERİ

Bugünkü eylemler öncesinde İsrail’de de tedirginlik yaşanıyor. İsrail’in Gazze sınırına yakın güney bölgesinde füze uyarı sirenleri çalmaya başladı. İsrail ordu sözcüsü sirenlerin yanlış alarm olduğunu belirtti.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 20:39