Spor

Commonwealth Oyunları için gelen 100 sporcu ve görevli geri dönmedi


Gold Coast’da yapılan Commonwealth Oyunları sırasında kaybolan ve vize süreleri dolduğu halde, Avustralya’dan ayrılmayan sporcu ve görevli sayının yaklaşık 100 olduğu açıklandı. 
Oyunlar sırasında yarışmalarda yer almayan ve kapanış törenine katılmayan atletlerin ilk başta 11 Afrika ülkesi mensubundan ibaret olduğu sanılıyordu. Ancak Federal İçişleri Bakanı Peter Dutton, yaptığı açıklamada, vizeleri dolan veya sığınma talebinde bulunan 100’e yakın atlet ve görevli olduğunu belirtti.
Vizeleri geçtiğimiz hafta Salı günü geceyarısı sona eren kayıp atlet ve görevlilerden 19’dan fazlasının göç avukatları aracılığı ile Avustralya’da kalmanın yollarını aradığı belirtilirken, Bakan Dutton bu sayının bu hafta içinde 100’e çıkabileceğini bildirdi. 
Yeşiller Senatörü Nick McKim, bu hafta yapılacak Senato oturumlarında gerçek sayının ortaya çıkması için bakanlık görevlilerine baskı yapacağını söyledi. Vizesi dolan sporcu ve görevlilere, gözaltına alınmadan veya sınır dışı edilmeden Avustralya’dan ayrılmaları için bir köprü vizesi sağlandığı açıklanmıştı. Ancak şu ana kadar ülkesine dönen olmadığı öğrenildi.
İngilizce basında yer alan haberlerde, geçen hafta bazı sporcuların burada kalma konusunda yasal tavsiye almak için Sydney’in Randwick bölgesindeki Mülteci Danışma ve Yasal Hizmet Merkezi’ne gittiği belirtildi.
Kayıp sporcu ve görevlilerden bir grubun Batı Sydney’de yaşadığının sanıldığı, bir diğer grubun ise Canberra’ya yerleştiği bildirildi. Bazı sporculara vizelerini koruması için köprü vizesi verilmesine karşın, yasadışı şekilde kaç kişinin Avustralya’da kalmayı sürdürdüğü ise kesin olarak bilinmiyor.
Avustralya Sınır Gücü Birimi, vizesi dolan sporcuların yakalanması için “özel bir operasyon” yapılacağını duyurdu. İçişleri Bakanı Dutton, biriminin söz konusu sporcuları yakalayarak mümkün olabildiğince hızlı bir şekilde sınır dışı edeceğini söyledi. Ancak Bakan, bu sporcuların Avustralya’ya ayak bastığı andan itibaren yasal koruma altına girdiğini, bu nedenle herhangi bir yasal başvuruyu da dikkate alma zorunluluğu bulunduğunu kaydetti. Bakan Dutton, şu anda bu sporculardan bazılarının Avustralya vatandaşlarından daha fazla yasal haklara sahip olduklarını da ifade etti.
Kayıp sporcular arasında Kamerunlu beş boksör ve üç güreşçi ile Uganda’dan iki sporcu ve Ruanda’dan bir engelli sporcu antrenörü bulunduğu sanılıyor. Kayıp sporcuların oyunlar sırasında atletlerin kaldığı tesislerden iki veya üçer kişilik gruplar halinde ayrıldığı, bazı sporcuların özel eşyalarını bile almadan tesisleri terk ettiği kaydedildi.
2006 yılında Melbourne’da yapılan Commonwealth Oyunları’ndan sonra da 26 atlet resmen sığınma vizesi alarak Avustralya’da kalmıştı.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,51386
Amerikan Doları
0,62187
Euro
6,3649
İngiliz Sterlini
7,1632
BIST
93173
Altın
5,583
Son Güncelleme: 16.01.2019 01:30