Amerika, Dış Haberler

ABD’den seçim açıklaması: Demokrasiyi güçlendirmelerini bekliyoruz

ABD Dışişleri yetkilisi, ‘Erdoğan da dahil tüm temsilcilerden, tüm Türkiye vatandaşlarının farklı görüşlerini temsil etmelerini ve demokrasiyi güçlendirmelerini bekliyoruz’ dedi.

ABD’den Türkiye’deki seçimler sonrası ilk açıklama geldi. BBC’nin Reuters’tan aktardığına göre bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Türk halkının verdiği kararı saygıyla karşıladıklarını belirtti.Reuters’a yapılan açıklamada, “Erdoğan da dahil tüm temsilcilerden, tüm Türkiye vatandaşlarının farklı görüşlerini temsil etmelerini ve demokrasiyi güçlendirmelerini bekliyoruz” denildi.İsmini vermek istemeyen Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ayrıca, “Ortak zorluklara karşı birlikte mücadele ettiğimiz Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapıcı ilişkiler kurmayı bekliyoruz” da dedi.

TRUMP ERDOĞAN’I ARAYACAK

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders da bugünkü basın toplantısında Türkiye’ye demokrasisini güçlendirme ve ikili ilişkilerdeki sorunlar çözmeye yönelik yapıcı adımlarını sürdürmesi çağrısı yaptı. Sanders, “aradaki güçlü ilişkileri tasdik etmek üzere” ABD Başkanı Donald Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın telefon görüşmesi yapması için hazırlıkların sürdüğünü belirtti. İngiltere Başbakanı Theresa May de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlayarak “İki ülkenin güvenlik, ticaret, Suriye ve Kıbrıs konularında birlikte çalışmayı sürdürmesini umduğunu” söyledi. (BBC)

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,7952
Amerikan Doları
5,335
Euro
6,0504
İngiliz Sterlini
6,959
BIST
102677
Altın
227,998
Son Güncelleme: 21.02.2019 11:53