Avrupa, Dış Haberler, Genel Gündem

İsveç Dışişleri Bakanı Wallström: Erdoğan kimseye demokrasi dersi veremez

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, İsveç televizyonu SVT’de katıldığı yayında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarıyla “Dünya’ya demokrasi dersi verdik” ifadelerini kullanmasına tepki gösterdi.
İsveç Televizyonu SVT’de soruları cevaplayan İsveç Dışişleri Bakanı Marot Wallström, Türkiye’de muhalif liderin tutuklanarak cezaevine konulması, Kürt sorunu ve ekonomi ile ilgili her şeyin ortada olduğuna değinerek, “Erdoğan demokrasi dersi veremez” ifadelerini kullandı. AKPli Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın resmi olmayan seçim sonuçlarını Huber Köşkü’nde açıklamasının ardından “Seçimlerin rekor bir katılımla sonuçlanmış olmasını, milletimiz bize ve dünyaya çok önemli bir mesajı olarak görüyorum. Mesaj gayet açıktır. Türkiye yüzde 90’lara yaklaşan seçimlere katılma oranıyla tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. Bugün dünyada yüzde 30-35-45-50 seçimlerin yapıldığı ülkeler kendilerini demokrat tanımlarken, Türkiye demokrasi dersini icra etmiştir. Yüzde 50’yi bulmayan katılım oranlarıyla ortaya çıkan sonuçları demokratik kabul edip, ülkemize hala şaşı bakanları bu sonuçları çok iyi okumaya davet ediyorum. Milletimin 24 Haziran demokrasi zaferini bir kez daha tebrik ediyorum. Üstün gayret gösteren YSK’dan il, ilçe seçim kurullarına, sandık başlarında görev yapan heyetlerden, partilerin müşahitlerine kadar herkese teşekkür ediyorum. Bizleri arayan, aramak için haber gönderen dost ve kardeş ülkelerin tüm devlet başkanlarına şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.
ERDOĞAN’IN CUMHURBAŞKANLIĞI’NDA DEMOKRATİK İLERLEMEDEN UMUTLU DEĞİLİZ!
AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklamaya binaen İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, Erdoğan’ın durumundaki bir insanın halka demokrasi dersi veremeyeceğini kaydetti. Wallström, SVT’de sorulara yanıt verirken demokratik ilerleme sürecinde Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı’nın kendilerine hiçbir şekilde umut vaadetmediğini söyledi. AÇeviri – Aktif haber

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 12:21