Ailem, Avrupa, Genel Gündem

BÜKREŞ’TE HİZMET GÖNÜLLÜLERİNİN FESTİVAL KERVANI


Romen-Türk Hizmet gönüllülerinin kurduğu Tuna Vakfı, Ploiesti’den sonra bu hafta sonu Anadolu’nun yemek ve kültür zenginliklerini Bükreşlilerin ayağına getirdi.

Titan Parkı içerisinde düzenlenen etkinlik (Anatolian Food Fest) Başkentte büyük ses getirdi. Romen televizyonları canlı bağlantılarla festivaldeki kültür aktivitelerini izleyicilerine duyurdu.Türk-Romen, ev hanımı-öğretmen, erkek-bayan, çoluk-çocuk yüzlerce Hizmet gönüllüsü hamur açıp, kebap pişiriyor. El emeği-göz nuru mutfak ürünlerinin yer aldığı festival, Bükreşlilerin akınına uğruyor.Birbirinden ilginç 80 yemek, sanat ve gösteri stantlarının yer aldığı etkinlikte doğal olarak Türk çayı ve kumda pişen telveli kahvesi de ikram ediliyor. 

kebap

Festival süresince şarkı ve folklor gösterileri, hat, ebru ve kına sanatlarının yer aldığı stantlar ile sema gösterileri büyük ilgi görüyor. Özellikle gözleme, kebap, baklava, tantuni ve geleneksel Anadolu yemek ve tatlılarının olduğu stantlarda uzun kuyruklar oluşuyor. Yemekleri sanat, müzik ve Anadolu misafirperverliği ile Bükreşlilere tam bir kültür ziyafeti sunan ve halen devam eden festival, 3 gün boyunca on binlerce kişi  tarafından ziyaret edildi.Konserler, folklor gösterileri ve Uluslararası dil ve kültür festivali (IFLC) öğrencilerinin sahne gösterileri ve şarkıları ile renklenen festival, zaman zaman yağan yağmura rağmen büyük ilgi görüyor. Festivalde çocuklar da unutulmadı. Çeşitli balon, gösteri, konser ve eğlence etkinlikleri çocuklara unutulmaz renkli bir hafta sonu yaşatıyor.Tuna Vakfı gönülleri tarafından hazırlanan Festival, Türk – Romen dostluğuna da büyük katkılar sağlıyor.Romanyahaber

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, ağaç, sakal ve açık hava

4

fest (7)fest (3)

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,8687
Amerikan Doları
5,466
Euro
6,1948
İngiliz Sterlini
7,1316
BIST
102494
Altın
232,834
Son Güncelleme: 21.02.2019 16:25