Gündem

Gül döktürdü, top attırdı, para bastırdı: Bana ‘Başkan’ diyebilirsiniz

Tekirdağ’da meydana gelen kaza nedeniyle Saray’daki lazer törenini iptal ettiren Erdoğan aracının üzerine gül döktürdü, top attırdı, 1 TL’lik hatıra parası pastırdı. TBMM’deki yeminin ardından Saray’da geniş katılımlı tören yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel (TBMM) Genel Kurulu’nda Ttarafsiz olacagina dair namus ve seref uzerine yemin etti. Erdoğan’ın ‘tarafsızlık’ yeminiyle birlikte, parlamenter sistem sona erdi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi resmen başladı.

CHP’li vekiller, Erdoğan’ın genel kurula girişi sırasında ayağa kalkmadılar. İYİ Parti ve HDP grubu da Erdoğan salona girdiğinde ayağa kalkmadı. AKP’liler ve MHP’liler de Erdoğan’ı ayakta karşıladı.

KARAMOLLAOĞLU, CECELİ, MÜGE ANLI…

Genel Kurul Salonu’na ilk gelen lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. Bahçeli saat 16.16’da salona girdi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da töreni özel dinleyici locasından takip etti.

Yüksek yargı organı başkanları, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları da töreni izledi. Eski Meclis başkanları Bülent Arınç, Mehmet Ali Şahin, Köksal Toptan, Cemil Çiçek de töreni kendilerine ayrılan yerden takip etti.Cumhurbaşkanı’nın ailesi, torunları da kendilerine ayrılan yerden töreni takip etti. Yemin sırasında Meclis locasında Müge Anlı ve şarkıcı Mustafa Ceceli de yer aldı.

‘BANA BAŞKAN DİYEBİLİRSİNİZ’

Erdoğan, Meclis’ten ayrılırken gazetecilerin “Size artık ‘Cumhurbaşkanı’ mı diyelim, ‘Başkan’ mı diyelim? sorusuna “‘Başkan’ diyebilirsiniz” yanıtını verdi.Erdoğan’ın TBMM’ye gelişinde ve gidişinde aracının üzerine gül döktürmesi dikkati çekti.

GÖSTERİŞLİ TÖREN SARAY’DA

Erdoğan, Meclis’teki ‘tarafsızlık’ yeminin ardından Saray’da göreve başlama töreni yapıldı. Tören alanına mehter marşı ile giren Erdoğan’ın konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı dua okudu.Erdoğan, Allah’tan kibirden muhafaza eylemesini dilerken, ötekileştirmenin artık geride kaldığını duyurdu.

Saray’daki törende kutlamaların Çorlu’da gerçekleşen tren faciasından dolayı kısıtlandığını söyleyen Erdoğan, “Dün akşam saatlerinde Tekirdağ’da meydana gelen kaza nedeniyle törenimizin halk oyunları, lazer gösterilerini iptal ettik. Milletimizin başı sağolsun”dedi.

 

İSLAM TEŞKİLATI YOK, DİKTATÖRLER VAR

Türkiye’nin parlamenter sistemden Başkanlık sistemine geçişi için Beştepe’de yapılan törene Batılı devlet yöneticileri katılmamayı tercih etti. AB üyesi ülkelerden ırkçı Macaristan Başbakanı Victor Orban ile Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Erdoğan’ın yeni dönemine şahitlik etti. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev törende ülkesini temsil etti. Erdoğan’ın ilk gün törenine İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan katılım olmadı.

Saray’daki törene Darfur katliamından sorumlu tutulan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir’in yanı sıra aralarında Zambiya, Moritanya, Gabon, Cibuti gibi ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanları katıldı.

Erdoğan’ın başkanlık törenine devlet başkanı düzeyinde katılan liderler şu ülkelerden: Bulgaristan, Gürcistan, Makedonya, Moldova, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Katar, Pakistan, KKTC, Kırgızistan, Sudan, Gine, Zambiya, Gine Bissau, Ekvator, Somali, Moritanya, Gabon, Çad, Cibuti, Venezuela.

Törene devlet başkan yardımcısı, meclis başkanı ya da başbakan düzeyinde katılan ülke sayısı ise 19 oldu. Bu ülkeler arasında ise Libya, Afganistan, Irak, Özbekistan, Kuveyt, Fas, Belarus, Gambiya, Kongo, Rusya , Azerbaycan, Macaristan, Arnavutluk, Ukrayna, Kazakistan, Filistin, Cezayir, Senegal, Nijer yer aldı.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 16.02.2019 03:34