Avustralya, Genel Gündem

Yeni Vize uygulaması yolda:Nitelikli çalışana ihtiyaç duyan bölgelere ‘otel vize’

Hükümet Federal Hükümeti, Avustralya vatandaşı çalışan bulamadığını ispatlayan şirketlere, 600’den fazla nitelikli vize kategorisine girmeyen iş tanımı için özel “butik” vize vermeye hazırlanıyor.

Ülke genelinde şu an belirli işletmeler ve sanayilerle 322 özel çalışma anlaşması bulunuyor, fakat Vatandaşlık Bakanı Alan Tudge, durumu daha ileri götürmek istediklerini ve coğrafi konuma dayalı anlaşmalar yapmak istediklerini açıkladı. Kuzey Queensland ve Batı Avustralya’nın güneydoğusundaki Goldfields’ın birkaç ay içinde tasarıdan en çok faydalanacak yerler olması bekleniyor.

Bakan Tudge, “kuzey Queensland’de gelişen bir turizm sektörü var ve Çince konuşan tüplü dalış eğitmenlerine ihtiyaç bulunuyor” dedi.Tudge, “Goldfields’da ise sondaj işçilerine ihtiyaç var. Yakındaki çiftliklerde çalışabilecek kişilere ihtiyaç bulunuyor. Biz de bu çalışan açıklarının kapatılmasını sağlamak istiyoruz ki bu işletmeler büyüyebilsin” diye konuştu.Bu bölgeler için vize anlaşmalarının bu yıl sonu itibariyle sağlanması bekleniyor.Belirtilenler haricinde başka hangi alanların durumdan yararlanabileceği ve kaç vize sağlanacağı henüz açıklanmadı.

Yaşlı bakım işgücüne destek verildi

Melbourne’deki Fronditha Care adlı yaşlı bakım evi, personel ihtiyacı için butik vize anlaşması sağlanan onlarca işletmeden birisi.İşletme, şu ana kadar 22 Yunan yaşlı bakım çalışanına iş verdi ve daha fazla iki dil konuşan personel çalıştırmak amacıyla ilave 60 özel vize için –TSS Temporary Skill Shortage kapsamında- işletmeye hak tanındı.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 12:51