Ekonomi

‘DAMAT TOPARLAR’ DEDİ; DOLAR 5 TL SEVİYESİNİ GÖRDÜ

Güne yükselişle başlayan akşam saatlerinde ise 4.70 seviyelerinde seyreden dolar/TL kuru AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, açıklamalarının ardından yükselişe geçerek 4.80 seviyesinin üstüne çıktı. Gece ise, 4,95’e gelerek 5 Lira sınırına dayandı.


Erdoğan’ın Azerbeycan ve KKTC ziyaretini izleyen gazetecilere yaptığı açıklamalar akşam saatlerinde televizyonlarla internet sitelerinde yayımlandı. Erdoğan, yeni kabineye ilişkin açıklamalarının yanı sıra ekonomi konusunda da mesajlar verdi.

DAMADIN TOPARLAYACAĞINDAN EMİNİM DEDİ

Beraat Albayrak’ın ekonomiyi çok daha seri derleyip toparlayacağına inandığını söyleyen Erdoğan, Mehmet Şimşek’in kabinede yer almamasına ilişkin dış basında yapılan eleştirileri ise umursamadığını belirtti.Erdoğan’ın bu konuşmasının ardından yükselişe geçen Dolar saat 18.00 civarında 4.8119 seviyesine yükseldi. Aynı saatlerde Euro kuru da 5.6336 seviyesine çıktı.Gece saatlerinde Dolar 4,95’e yükseldi. Avro ise 5,76 bandında seyrediyor.

KABİNEDEN SONRA PİYASALAR TEPKİLİ

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk kabinesinin açıklanması ardından sert yükselen dolar/TL’de yaşanan ilk tepki ardından küresel piyasalara daha paralel bir seyir görülüyor.ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı geriliminin küresel riskten kaçışı tetiklemesiyle TL gelişmekte olan para birimlerine benzer bir satış baskısı altında. Dünya’nın haberine göre, ABD’nin Çin’den ithal edilen 200 milyar dolar tutarında ürüne ek gümrük vergisi getirme tehdidinde bulunarak dünyanın en büyük iki ekonomisini ticaret savaşına gitgide daha yakın hale getirmesiyle birlikte küresel risk iştahı da oldukça kırılgan.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 16.02.2019 03:18