Genel Gündem, Teknoloji

Twitter günde 1 milyon hesap siliyor

Sahte hesaplarla mücadele için son 2 ayda 70 milyon hesabı durduran Twitter borsada yüzde 9 değer kaybetti.

Twitter trolleri, botları ve taklit hesapları ortadan kaldırmaya çalışırken, bunun şirketin ekonomik durumunu etkileyeceğinden endişe eden yatırımcılar ise ellerindeki hisselerini satmaya başladı. Pazartesi günü şirketin hisseleri yüzde 9 düşüş kaydetti. Böylece şirketin değeri bir anda 3,1 milyar Dolar azaldı.

TROLLER GİTTİ, HİSSELER DÜŞTÜ

Washington Post’un konu ile ilgili yayımladığı raporda Mayıs ve Haziran arasında 70 milyon hesabın (yani günde 1 milyondan fazla hesabın) durdurulduğu açıklandı. Twitter’ın bu haberi doğrulaması borsadaki değerinin de düşmesine sebep oldu. Raporda ayrıca durdurulan hesapların, şirketin ikinci çeyrekteki aylık aktif kullanıcı sayısını azaltabileceği de ifade edildi. Bu rakam şirketin performansının değerlendirilmesi için oldukça önemli bir faktör.Fortune dergisinden Dünya Halleri portalının aktardığına göre, haberin ardından CFRA analisti Scott Kessler Twitter’ın hisseleri ile ilgili görüşünü ‘Elinizde tutun’dan ‘Satın’a çevirdi. Kessler “Twitter’ın ilk çeyrekte 336 milyon aylık aktif kullanıcısı vardı. Fiyatlandırma ve gelirlerde olumsuz bir etki yaşanmasından endişe ediyoruz.” dedi.

TRUMP’LA İLGİSİ VAR MI?

Twitter hisseleri uzun süren durağanlığın ardından bu yılın başından itibaren yüzde 83 değer kazanmıştı. Şirket Nisan ayında ikinci kez üst üste çeyrek rekoru kırdığını açıkladı. Yatırımcılar bu gelirlerin Trump’ın bu platformu sıkça kullanmasıyla ilgisi olduğunu düşünüyor.Finansal rakamlara rağmen sahte hesap konusu Twitter’ı zorlamaya devam ediyordu. Twitter sadece Rus botların üstesinden gelmekle değil aynı zamanda önemli kullanıcıları taklit edip kripto para çalmaya çalışan sahtekarları da engellemekle uğraşıyor. Örneğin Pazartesi günü, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Twitter CEO’su Jack Dorsey’den bu sahtecilik yapan bot hesapları ortadan kaldırması için yardımcı olmasını istemişti.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,8834
Amerikan Doları
5,42
Euro
6,148
İngiliz Sterlini
7,0814
BIST
101742
Altın
232,515
Son Güncelleme: 20.02.2019 18:29