Dış Haberler, Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Gasp girişimi şimdi de Afganistan’da: Afgan Türk Okulu’na gece yarısı polis kuşatması


Okula destek için toplanan, aralarında kadınların ve kız öğrencilerin de bulunduğu kalabalığa karşı Afgan polisi tazyikli su kullandı.Şibirgan Türk Okulu’nu Maarif Vakfı’na devretme girişimi tekrar başlarken, söz konusu gece baskının arkasında Türkiye’nin Kabil Büyükelçisi’nin olduğu belirtildi.

AKP Moğolistan’daki Eğitim Kurumları Genel Müdürü Veysel Akçay, rezaletinden sonra, şimdi de Afganistan’daki okulları gasp etmeye girişiyor.  Raşit Dostum’un organizasyonuyla  

Afganistan’daki Şibirgan Türk Okulu, polis tarafından kuşatma altına alınırken, okula giriş çıkışlara izin verilmiyor.

Afganistan’da polis Türk Okulu’nu polis bastı. Ülkenin kuzeyinde Şibirgan’da (Sheberghan) bulunan Şibirgan Afgan-Türk Erkek Lisesi gece saat 01.30 sularında polis tarafından kuşatıldı. Kuşatma altına alınan okula giriş ve çıkışlara izin verilmiyior. 7 Ağustos’ta yeni ders yılına başlayacak olan okulda mezunlar ve öğrenci velileri okul kapısında çadır kurdu. Kalabalık polisin sert müdahalesine rağmen okulun önünden ayrılmadığı bildirildi.

1995 yılında kurulan ve Özbek lider Raşit Dostum’un kontrol ettiği bölgede yer alan okul 23 yıldır eğitim ve öğretim faaliyetlerini devam ettiriyordu. Okulun el konularak Maarif Vakfı’na devredilmek istendiği öğrenildi.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, erkek bölümünün yanındaki kız okulundan da öğrenciler gelerek direnişe destek veriyor.Öte yandan okulun işletmeciliğini de yapan ‘Afgan-Türk Cağ Okulları’ bir basın bildirisi yayımladı. Farklı dillerdeki bildiride şu ifadeler kullanıldı.“Şibirgan Afgan- Türk lisesi dün akşamdan beri emniyet güçleri kuşatması altındadır. Afganistan yasalarına göre savcılık  tarafından yazılı emir olmadan emniyet birimlerinin Afghan-Türk lisesi sahasına girme yetkisi bulunmamaktadır. Kuşatma hala devam etmekte ve okula giriş izni verilmemektedir. Emniyet güçlerinin bu davranışı Afghanistan kanunlarına aykırıdır. Saatlerdir Şibirgan istihbarat teşkilatı başkanı, il eğitim müdürü ve Civizcan İli idare ve mali yetkilileri Şibirgan Afgan-Türk okulu kapısına gelmiş ve zorla içeri girmeye çalışmaktadır.