Avustralya, Genel Gündem

Merkez Bankası Başkanı: Göçmenlerin sayesinde nüfusumuz genç kılıyor, ülke ekonomisi bu sayede daha güçlü


Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Phillip Lowe: “ Ortalama yaşımız 37. Bu da Avustralya’yı gelişmiş ekonomiler arasındaki en genç ülkelerden biri yapıyor” dedi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Başkanı Phillip Lowe, göçmenlerin Avustralya’nın ekonomik büyümesindeki itici güç sağladığını belirtti. Başkan Phillip Lowe, göçmenliğin ülke nüfusu genç kıldığını ve ülke ekonomisinin diğer gelişmiş ülkelere göre daha güçlü olmasını sağladığını hatırlattı.Avustralya’da eğitimini tamamlalayan  öğrencilerden 6’da 1’inin eğitimini tamamladıktan sonra  burada kalmayı tercih ettiğine dikkate çeken Merkez Bankası Başkanı Lowe, böylece Avustralya’nın ortalama yaşının genç kaldığını belirtti.

GELİŞMİŞ ÜLKELERİN ARASINDA EN GEÇ ÜLKELERDEN BİRİYİZ

Lowe, “ Ortalama yaşımız 37. Bu da Avustralya’yı gelişmiş ekonomiler arasındaki en genç ülkelerden biri yapıyor” dedi.Konuyla ilgili Sydney’de açıklamada bulunan Lowe, Avustralya nüfusunun son 10 yılda yıllık yüzde 1,5’den daha fazla büyüdüğünü, bu oranın diğer gelişmiş ülkelerde ise yüzde 1 civarında olduğunu  hatırlattı. Lowe, “Yurtdışından gelen işçiler istihdam ihtiyacını kapattı. Eğitim göçmenliği artıran ana faktörlerden birisi. Avustralya’da 500 binden fazla yurtdışından gelen öğrenci bulunuyor.” dedi.  

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 20.01.2019 17:01