Genel Gündem, Gündem

Türkiye’yi yasa boğan Yüksekova’daki ‘şüpheli patlamadan’ sonra şimdi de köylülere işkenceYüksekova’da içinde bulundukları aracın geçişi sırasında yaşanan patlama nedeniyle hayatını kaybeden Bedirhan bebek ve anne Nurcan Karakaya’nın ardından bölgede yaşayan köylülere işkence yapıldığı iddia edildi.

Hakkari Yüksekova’da seyahat ettikleri aracın geçişi sırasında yaşanan patlamada hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ve bebeği Mustafa Bedirhan’ın ölümüne, yola döşenen patlayıcının mı yoksa araçtaki LPG tankının mı sebep olduğu tartışılırken, bu kez de köy sakinlerine işkence yapıldığı iddiaları gündeme geldi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, anne ve bebeğinin hayatını yitirdiği bölge sivil araçlara kapalı ve yasak bölge. Patlamanın meydana geldiği alanın çevresinde üç askeri üs bölgesi ve bir karakol mevcut. 

Yol güzergahı ise, bu üs bölgeleri ve karakoldan 24 saat boyunca izlenebiliyor. Askerlerin onayı olmadan hiçbir araç buraya giremiyor. Patlama ile ilgili medyada yer alan haberlerde, sorumlu olarak PKK gösterilse de bugüne kadar patlamanın gerekçesiyle ilgili kamuoyu detaylı bir şekilde bilgilendirmiş değil. 

Patlamanın LPG tankından kaynaklanmış olabileceği iddiası gündeme getirilirken, yol kenarında kazı izinin bulunmaması ve kayaların zarar görmemesi bilgisi ışığında, iki cana mal olan olayın gerçek sebebinin araştırılması ve sonuçların kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.

Köylüler daha önce yaptıkları açıklamada, patlamanın LPG tankından kaynaklanmış olabileceğini belirtmişti.Bölgeden gelen son iddia ise, Kadıköy (Qadiyan) köyü sakinlerinin, olayın yaşandığı günden bugüne kadar büyük baskılar gördükleri ve gözaltına alınanların işkenceye uğradığı yönünde.

Daha önce gözaltına alınan 20 kişiden 18’inin serbest bırakıldığını hatırlatan köylüler, vücutlarında hala işkencenin izlerinin durduğunu kaydetti. Köylüler, önceki gece saatlerinde gözaltına alınan 5 kişiden 2’sinin de köy ortasından feci bir şekilde dövüldüğünü aktardı.

Halen gözaltında bulunan 7 kişinin Büyükçiftlik (Xirwate) Jandarma Karakolu’nda tutulduğu belirtildi.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 20.01.2019 17:46