Dış Haberler, Genel Gündem

BM 7 ülkeyi Suriye toplantısına çağırdı:Türkiye, İran ve Rusya yer almıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye sorununa ilişkin Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD’yi ortak istişarelerde bulunmak üzere 14 Eylül’de İsviçre’nin Cenevre kentine çağırdı.

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, haftalık olağan toplantısında yaptığı açıklamada, “Özel Temsilci De Mistura, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD’yi ortak istişarelerde bulunmak üzere 14 Eylül’de BM Cenevre Ofisi’ne davet etti” dedi.

Reuters’teki habere göre, sözcü Vellucci, Mistura’nın “küçük grup” olarak adlandırdığı ülke temsilcileriyle Suriye görüşmelerinin temelini oluşturan başta “siyasi süreç”, anayasa komitesi kurulmasını kolaylaştırmaya yönelik adımları ve bu konulardaki kapsamlı konuları istişare edeceğini söyledi.

Bir soru üzerine Vellucci, istişare toplantısının bir gün süreceğini kaydetti. “Küçük grubun” üst düzey diplomatlardan oluşacağı öğrenildi. De Mistura, 11-12 Eylül’de de Türkiye, Rusya ve İran heyetlerini Cenevre’de ağırlayacak.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1576
Amerikan Doları
0,63539
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
BIST
121475
Altın
6,046
Son Güncelleme: 18.01.2020 05:52