Dış Haberler, Genel Gündem

BM 7 ülkeyi Suriye toplantısına çağırdı:Türkiye, İran ve Rusya yer almıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Suriye sorununa ilişkin Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD’yi ortak istişarelerde bulunmak üzere 14 Eylül’de İsviçre’nin Cenevre kentine çağırdı.

BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci, haftalık olağan toplantısında yaptığı açıklamada, “Özel Temsilci De Mistura, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD’yi ortak istişarelerde bulunmak üzere 14 Eylül’de BM Cenevre Ofisi’ne davet etti” dedi.

Reuters’teki habere göre, sözcü Vellucci, Mistura’nın “küçük grup” olarak adlandırdığı ülke temsilcileriyle Suriye görüşmelerinin temelini oluşturan başta “siyasi süreç”, anayasa komitesi kurulmasını kolaylaştırmaya yönelik adımları ve bu konulardaki kapsamlı konuları istişare edeceğini söyledi.

Bir soru üzerine Vellucci, istişare toplantısının bir gün süreceğini kaydetti. “Küçük grubun” üst düzey diplomatlardan oluşacağı öğrenildi. De Mistura, 11-12 Eylül’de de Türkiye, Rusya ve İran heyetlerini Cenevre’de ağırlayacak.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,2786
Amerikan Doları
0,84637
Euro
8,6719
İngiliz Sterlini
9,6457
BIST
1110
Altın
7,372
Son Güncelleme: 11.08.2020 18:23