Amerika, Dış Haberler, Genel Gündem

Hürriyet yayından kaldırdı: ABD’de tutuklanan iş insanlarının Türkiye bağlantıları

Hürriyet’in New York muhabiri Razi Canikligil’in Jacop ve Isaiah Kingston’ın tutuklandığı haberinin siteden kaldırılması, ABD ve Türkiye arasındaki iç içe geçmiş kirli ilişkileri gözler önüne seriyor.

Hürriyet gazetesinin 3 Eylül 2018 tarihli baskısında birinci sayfadan manşetin altından bir haber yayımlandı. “Jet vurguna kelepçe” başlığıyla servis edilen haberde Hürriyet’in deneyimli New York muhabiri Razi Canikligil’in imzası yer alıyordu.

Suç üstü yakalanmış bir dolandırıcılık hikâyesi, iştahlı bir başlıkla haberleştirilirken ABD maliyesini 511 milyon dolar dolandırmakla suçlanan, iki yıl önce Bora Jet’in satışının finansmanında rol oynadığı iddia edilen Jacop ve Isaiah Kingston’ın Türkiye’ye kaçmaya hazırlanırken yakalandığı ifade ediliyordu. Lev Aslan Dermen’in ise kaçmayı başardığı belirtiliyordu.

Hürriyet’in internet sitesinden de manşetten verilirken bir süre sonra apar topar yayından kaldırıldı. Haberin neden yayından kaldırıldığı şüphe uyandırırken işin detaylarına indikçe ilginç bilgilerin ortaya çıktığı görüldü.

Canikligil’in kişisel Twitter hesabından da paylaştığı habere artık Hürriyet sayfalarında ulaşılamıyor ama ABD basınında tutuklanan Jacop ve Isaiah Kingston Kardeşler’in soruşturması hakkında Türkiye’yi zor durumda bırakacak farklı iddialar da yer alıyor.

New York Times’ın AP’ye dayandırdığı habere göre, ABD’nin Salt Lake City şehrindeki Utah Federal Mahkemesi’nde geçen hafta savcıların, Dolandırıcılık ve kara para aklamak suçlamasıyla tutuklanan sanıklar hakkında yeni belgeler sunduğu belirtiliyor. Savcılığın iddiasına göre, sanıkların Türkiye’de toplam 950 milyon dolar yatırımları, ayrıca Lev Aslan Dermen’e ait 300 milyon Euro, Jacops kardeşlere ait ise 130 milyon Euro banka hesabı bulunduğu kaydediliyor. Şehrin yerel televizyonlarından Fox 13’ün geçtiği haberde ise, Kingston’ın Türkiye’deki bir bankaya en az 52 milyon dolar transfer ettiği iddia ediliyor.Kingston Kardeşler hakkındaki suçlamalardan biri de ABD’de devlet görevlilerine rüşvet vermek…

Olayın dikkat çeken bir başka tarafı da haberde Bora Jet isminin geçiyor olması. Bu şirketin yeni sahibi ise Sezgin Baran Korkmaz. Peki, bu ismin ne önemi var? Amerikan basınına daha önce yansıyan haberlere göre Korkmaz, Türkiye adına lobicilik faaliyeti yaptığını daha önce itiraf eden Trump’ın eski danışmanı Micheal Flynn ile ilişkili biri. Robert Mueller’in Flynn birlikte ifadeye çağırdığı isimler arasında Ekim Alptekin ile birlikte Baran Korkmaz da yer alıyordu.Haber, ProPublica’nın özel haberiydi. Ekim 2017’deki bu haberi Daily Sabah’tan Ragıp Soylu da alıntılayarak haberleştirdi.Sezgin Baran Korkmaz, aynı zamanda ABD’de tutuklanan Kingston Kardeşler’in de ortağı. ABD’nin Utah’da bulunan Washakie Renewable Energy şirketinin ortağı olan Korkmaz hakkında iktidar medyasında bazı haberler servis edilmiş.Hürriyet’in 9 Eylül 2016 tarihli “Yatırımları da engellediler” başlıklı haberinde “15 Temmuz’da darbe girişimine İstanbul’da yakalanan ABD’li şirketin yöneticileri, 950 milyon dolarlık yatırımdan vazgeçmedi” ifadelerine yer veriliyor.abcgazetesi

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,89
Amerikan Doları
5,455
Euro
6,1825
İngiliz Sterlini
7,1203
BIST
103186
Altın
231,851
Son Güncelleme: 23.02.2019 17:06