Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Bağ evinde ters kelepçe ile gözaltına alınan12 kişi ‘koğuş arkadaşı’ çıktı

Kayseri’de, buluştukları bağ evine operasyon yapılan ve ters kelepçe takılan 12 kişiden bazılarının emniyetteki ifadeleri ortaya çıktı. Cezaevinde tanıştıklarını söyleyen yurttaşlar “yemek yiyip sohbet ediyorduk” dedi.

Kayseri’de, Hizmet Harketi mensuplarına yönelik yürütülen cadı avı soruşturması kapsamında tutuklanıp, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen, buluştukları bağ evline operasyon yapılan 12 kişiden bazılarının emniyetteki ifadeleri ortaya çıktı. Cezaevinin ‘C-12’ koğuşunda kaldıklarını belirten yurttaşlar, hapishane günlerini anmak için bağ evinde buluştuklarını söyledi.  Bağ evi balkonunda fanta, meyve suyu, ice-tea, kurabiye ve baklavalarla kıskıvrak yakalanarak önce gözaltına alınan, daha sonra da tutuklanan Kayserili cezaevi arkadaşları, “Evet, zaman zaman bir araya gelip, yemek yiyip, sohbet ediyoruz” itirafında bulundu.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri’ne bağlı ekipler, 4 gün önce, merkez Melikgazi ilçesi Kazımkarabekir Mahallesi’nde eski belediye çalışanı Ö.F.’nin bağ evinde Cemaat üyelerinin her hafta sohbet toplantısı yaptığı ihbarını aldı. İstihbarat üzerine harekete geçen ekipler, 10 kişiyi yakalayıp, gözaltına aldı. Kimlik ve UYAP kayıtları kontrol edilen kişilerin daha önce Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklandığı, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildiği saptandı. Şüphelilerin verdiği ifadelerden yola çıkan ekipler, bu kişilerle irtibatlı olduğu belirlenen, öğretmenlik yaparken ihraç edilen A.V. ile eski itfaiyeci T.B.’yi de yakaladı. Gözaltı sayısı 12’ye çıkarken, A.V. ve T.B.’nin de cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklandığı, cezaevinde bir süre kaldıktan sonra tahliye edildiği belirlendi.

‘ARAMIZDA KOĞUŞ ARKADAŞLIĞI OLUŞTU’

İl Emniyet Müdürlüğü’nde 5’i öğretmen, 2’si iş insanı,1’i memur, 1’i işçi, 1’i esnaf, 2’si belediye eski çalışanı toplam 12 şüpheli sorgulandı. Bazı kişilerin ise ifadeleri ortaya çıktı. Hüküm giydikleri cezaları İstinaf Mahkemesi’ne taşıdıklarını, bu nedenle dışarıda olduklarını belirten kişiler “Biz, Nevşehir Kapalı Cezaevi C-12 koğuşunda belirli sürelerde yattık. O nedenle aramızda koğuş arkadaşlığı oluştu. Cezaevinden çıktıktan sonra zaman zaman bir araya gelip, yemek yiyip, sohbet ediyoruz. Örgütsel bir faaliyetimiz yok” dedi.

KULLANMADIKLARI TELEFONLARDAN ‘BYLOCK’ ÇIKTI

Öte yandan emaat üyesi olmaktan cezaevinde yatan ve hükümleri onanmaya gönderilen şüphelilerden 3’ünün, kullanmadıkları cep telefonlarında yapılan incelemede,  haberleşme programı ‘ByLock’ tespit edildiği iddia edildi. 12 kişinin, nöbetçi sulh ceza mahkemesine cemaat adına örgütsel faaliyetler sürdürdükleri gerekçesiyle çıkarılacağı bildirildi.

MAHKEMEYE SEVK EDİLDİLER

Kayseri’de, emaat soruşturması kapsamında tutuklanıp, bir süre cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen ve sohbet için bir araya gelen 12 kişi, emniyetteki sorgularının ardından sağlık kontrolünden geçirildi. Söz konusu kişiler, güvenlik önlemleri alınarak, Kayseri Adliyesi’ne getirildi. İşlemleri tamamlanan 12 kişi, faaliyetlerini sürdürdükleri gerekçesiyle nöbetçi sulh ceza mahkemesine çıkarıldı.kronos7.news

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 22:40