Dış Haberler, Genel Gündem, Politika

SURİYELİ CİHATÇI ERDOĞAN’A SESLENDİ: İDLİP’TE BİZİ SATARSAN İKİ SAATTE REYHANLI’DAYIZ

Suriye’nin İdlip vilayetinde bir cihatçı, Türkiye’nin sınır hattına inşa ettiği beton duvara yakın bir noktada Erdoğan’a seslenerek, “İdlip’te bizi satarsan iki saatte Reyhanlı’dayız” dediği iddia edildi.

Videodaki cihatçı, Türkiye’nin sınır hattına kilometrelerce uzunlukta beton duvar inşa edip, buraları kontrol için çok sayıda askeri güç yığdığını belirterek “Bu senin duvarın ve bu da bizim tünelimiz. İdlip’i satarsan iki saatten daha kısa sürede Reyhanlı’dayız” ifadelerini kullandı.

Sendika.org’un haberine göre, Rusya ve Suriye savaş uçaklarının İdlip’e yönelik hava saldırıları sürerken, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın engellemeye yönelik çabalarında somut bir ilerleme kaydedilmedi. Mevcut durumda iktidar olası mülteci göçü için de Suriye topraklarında çözüm arıyor. Türkiye-Suriye sınırı boyunca yapılan beton duvarın da göçe karşı önlem niteliğinde olduğu son günlerde sıklıkla dillendiriliyor.

rebel threatens Turkish Pres while showing off what he said was a tunnel dug right opposite border wall with .
“If you sell out Idlib, then this is your wall and that’s our tunnel. We’ll be in in less than 2 hours”.

0:51
121K views

Bu duvar aynı zamanda Suriye yönetimi kendi topraklarında kontrolü sağladığında Türkiye’den başka kaçacak yeri olmayan cihatçılar açısından da bir sorun teşkil ediyor. Cihatçılar bu sıkıntılarını video mesajlarla açıktan dile getirmeye başladı.BBC muhabiri Riam Dalati’nin Twitter hesabında paylaştığı videonun, Suriye’nin Doğu Guta bölgesinden İdlip’e gönderilen cihatçılardan biri tarafından kaydedildiği belirtiliyor.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 12:21