Genel Gündem, Politika

CHP: McKinsey ile sözleşme fesih bedelini Albayrak ödesin

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ABD’li danışmanlık şirketi McKinsey ile çalışmanın AKP’nin Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sonlandırılacak olmasını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yazılı olarak yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren CHP’li Murat Emir, McKinsey firmasıyla yapılan sözleşmenin tek taraflı iptali sonucunda çıkacak tazminatın, kim tarafından ödeneceğini sordu.Emir, sözleşme iptali ardından sözleşmeden cayma bedelinin kim tarafından ödeneceğinin belirsiz olduğunu, kaydederek önergesinde şu soruları sordu:Hazine ve Maliye Bakanlığı McKinsey firması ile yaptığı sözleşme feshedilecek midir?

McKinsey firması ile yapılan sözleşmenin tutarı nedir? Sözleşmede tek taraflı fesih halinde, fesih işlemini gerçekleştiren tarafın ceza ödeyeceğine dair bir hüküm var mıdır? Var ise bu cezanın tutarı nedir?

Sözleşme feshinden doğan ceza, kusurlu sözleşmeyi imzalayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a mı rücu edecektir? Yoksa ceza yine giderek yoksullaşan halkımıza mı ödettirilecektir?

Cumhurbaşkanının söz konusu firma ile sözleşme yapılacağından haberi var mıydı? Haberi yoksa Berat Albayrak bu anlaşmaya tek başına mı karar vermiştir? Durum böyle ise Cumhurbaşkanı aldatılmış mıdır?

McKinsey firmasıyla sözleşme feshinin, söz konusu firmanın başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere kamunun ölçüsüz harcamalarına yaptığı itiraz üzerine gerçekleştiği iddiaları doğru mudur?

Hükümet, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında Maliyet ve Dönüşüm Ofisi’nin kurulacağını açıklamıştı. Ofis için ABD’li uluslararası yönetim şirketi McKinsey’den danışmanlık hizmeti alınacağı belirtilmişti.

KILIÇDAROĞLU: DAMAT O KOLTUKTA KALACAK MI?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Eskişehir’de yaptığı konuşmada Erdoğan’ın kendisi hakkında yaptığı açıklamalara yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Faiz üç kat artıyorsa, şirketler konkordato ödeyemiyorsa, insanlar borçları nedeniyle kendini yakıyorsa o ülkede kriz vardır. Türkiye’de bir ekonomik kriz var” dedi. Kılıçdaroğlu, McKinsey anlaşmasının iptal edilmesi ile ilgili de, “Salı günü söylemiştim. ‘Sende haysiyet, onur varsa o anlaşmayı iptal et, uçağı iade et’ demiştim. Bir kısmını yaptı, şimdi sıra uçakta. Katar seni seviyorsa gelsin öğrencilere yurt yapsın. Bir daha söylüyorum; sende haysiyet, namus varsa o uçağı iade edersin’ dedi.

‘MAN ADASI BELGELERİ DOĞRUDUR’

Man adası bütün belgeler doğrudur, hepsinin orjinali mahkemeye verilmiştir. Buna rağmen ceza verdiler. Hepsinin hesabını soracağım. Hala 15 milyona ilişkin yanıt vermediler. Hepsinden hesap soracağız. Normalde davaları mahkemelere sistem dağıtır. Benim davalarımın bakılacağı mahkemeler ise sabit.

 

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 12:21