Ekonomi, Genel Gündem

Ekonomist Muratoğlu: Bunlar en güzel günler, birer birer batışlar göreceğiz

ABD’li Rahip Brunson’ın serbest bırakılması ile Türk lirasında hafif toparlanma gözlemlenirken faizlerde de gerileme söz konusu.

İktidar ise bunu her şey yoluna girdi diyerek pazarlıyor. Peki, sahiden de ekonomi düzeldi mi?

Ekonomistler, işin hiç de öyle olmadığını, asıl karanlık tablonun 2019’da yaşanacağını söylüyorlar. Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, Hazine’nin borçlanmayı kısmasının ve Merkez Bankası’nın TL’yi sıkıştırmasının ardından dövizin “suni olarak suyunu saldığını” söylüyor. Ancak bu adımların reel sektöre faydasının olmadığı görüşünü dile getiren ekonomist, “Ne yapılırsa yapılsın ekonomi öyle kolay düzelmez” diyor.

“Ne kadar daha idare eder?” sorusuna cevap arayan Muratoğlu, “Bunlar görebileceğimiz en güzel günler. Gözlerimizdeki buğuyu silelim resme dikkat edelim. Eylül ayı itibarıyla bir yıl içerisinde vadesi gelecek her 100 dolarlık borcumuz karşılığında 72.5 dolar var kasada. Maliyetine bakmadan dış borç alacağız” ifadesini kullanıyor.

Reel sektörün acı çekmeye devam edeceğini kaydeden yazar, “Siz şirketlerin yüzdüğüne bakmayın, onların çoğu yaşayan ölü, zombi” tanımlaması yapıyor.“Yüksek dış borçlu yerli firmalar, borç ödeme yükü nedeniyle zincirleme batma tehlikesiyle karşı karşıya” diyen Muratoğlu, “Kredi vadeleri geldikçe birer birer batacaklar” tezini öne sürüyor.

Seçimi kazanabilmek için her türlü harcama yapılacağının altını çizen ekonomist, “Çölde karınca yuvasının üzerine çıplak oturtulmuş bedevi gibi bizim ekonomi… Henüz güneş en tepeye yükselmedi” yorumunu yapıyor.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,48006
Amerikan Doları
0,60474
Euro
6,2032
İngiliz Sterlini
7,0209
BIST
98455
Altın
5,459
Son Güncelleme: 19.01.2019 12:51