Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Savcı, 25 Aralık hırsızlık ve yolsuzluğu soruşturan polislere ‘idam’ istedi

25 Aralık yolsuzluk soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları iddiası ile Fethullah Gülen’in ve eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı’nın da aralarında bulunduğu 13’ü tutuklu 71 sanığın yargılandığı davada esas hakkındaki mütalaa verildi.

Mütalaada, 59 sanık hakkında, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.Hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenenler arasında 25 aralık soruşturmasını yürüten Yakup Saygılı, yardımcısı Kazım Aksoy ve İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı da bulunuyor.  Fethullah Gülen ve Hakan Atilla davasında tanık olarak dinlenen Hüseyin Korkmaz’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın dosyası ayrılarak haklarındaki yakalama kararının devamına hükmedilmesi istenen mütalaada, 2 sanığın da beraatına karar verilmesi istendi.

SAVCININ MÜTALAASI

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları yerleşkesinin karşısındaki duruşma salonunda gördüğü bugünkü davaya 11 tutuklu sanık ile 2 tutuksuz sanık ve tarafların avukatları katıldı.  Duruşma Savcısı Ramazan Gökçe esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Gökçe, özetleyerek okuduğu mütalaasında, 25 Aralık soruşturmasının bir hukuk darbesi olduğunun anlaşıldığını, sanıkların hukuksuz yaptıkları dinlemelerle işadamlarına ve bürokratlara şantaj uyguladıklarını, 25 Aralık operasyonunun hükümeti düşürmeye yönelik bir yargı darbesi olduğunu öne sürdü.

GÜLEN’İN DOSYASI AYRILDI

Mütalaada, firari sanıklar Fetullah Gülen, Sinan Dursun, Sinan Sağyalavaç, Hamza Tosun, Engin Filiz ve Hakan Atilla’nın yargılandığı davada tanıklık yapan eski emniyet müdürü Hüseyin Korkmaz’ın dosyasının ayrılarak haklarındaki yakalama kararının devamına karar verilmesini istendi.Mütalaada, 63 sanık hakkında ceza istenirken, İsmail Meydan ve Mustafa Meydan’ın tüm suçlardan beraatına karar verilmesi talep edildi.

59 SANIK İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENDİ

İhraç edilen eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, ihraç edilen yardımcısı Kazım Aksoy ve ihraç edilen emniyet müdürü Yasin Topçu’nun da aralarında bulunduğu 59 sanık için, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Mütalaada Yakup Saygılı, Kazım Aksoy ve Yasin Topçu, “Silahlı terör örgütü yöneticisi olmak” suçundan 15 yıldan 22.5 yıla kadar, İstanbul eski Emniyet Müdür Yardımcısı Mahir Çakallı’nın da aralarında bulunduğu 56 sanık için, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar ceza talep edildi. Mütalaada, Yakup Saygılı, Kazım Aksoy, Yasin Topçu, Mahir Çakallı’nın da aralarında bulunduğu 59 sanık için ayrıca, “Casusluk yapmak”, “Usulsüz dinleme yapmak ve bu dinlemeleri ifşa etmek” suçlarının da aralarında bulunduğu çok sayıda suçtan 19 yıldan 117.5 yıla ceza istendi.

Yakup Saygılı, Kazım Aksoy ve Yasin Topçu için toplamda bir kez ağırlaştırılmış müebbet ve 34 yıldan 140 yıla, Mahir Çakallı ve diğer sanıklar için de toplamda birer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 26.5 yıldan 132.5 yıla kadar ceza talep edildi.

4 SANIK İÇİN SADECE ÖRGÜT ÜYELİĞİNDEN CEZA İSTENDİ

Faruk Çelik, Fatih Aydın, Hasan As ve İrfan Şahin  hakkında, “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenen mütalaada, bu sanıkların, “Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “casusluk yapmak” suçlarından beraatlarına  karar verilmesi istendi.kronos7.news

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
3,7959
Amerikan Doları
5,337
Euro
6,0524
İngiliz Sterlini
6,9565
BIST
102493
Altın
228,187
Son Güncelleme: 21.02.2019 11:38