Dış Haberler, Genel Gündem

Fransa’dan OHAL sinyali: Değişim değil kaos istiyorlar

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux: Alınabilecek önlemleri düşünmek zorundayız.

Fransa, “Sarı Yelekliler” protestolarına karşı Olağanüstü Hal (OHAL) dahil tüm uygulamaları düşündüğünü açıkladı.Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux, başkent Paris’te yoğunlaşan protestoların ülke geneline yayılması nedeniyle bu tür olayların bir daha yaşanmaması için Olağanüstü Hal (OHAL) dahil tüm önlemlerin masada olduğu sinyalini verdi. “Alınabilecek önlemleri düşünmek zorundayız” diyen Benjamin Griveaux, ayrıca Cumhurbaşkanı Macron, Başbakan Édouard Philippe ve İçişleri Bakanı Gérard Collomb’ın bugün bir araya gelerek “Sarı Yelekliler” hareketine karşı uygulanacak adımları tartışacaklarını söyledi.

MACRON ON BİNLERCE KİŞİYİ ‘KAOS’ İSTEMEKLE SUÇLADI

Macron, dün akşam Arjantin’deki G20 Zirvesi’nde düzenlediği basın toplantısında, Fransa’daki eylemlere ilişkin açıklamalar yaptı. Protestoya her zaman saygı duyduğunu iddia eden Macron, “Muhalifleri her zaman dinleyebilirim ancak şiddeti hiçbir zaman kabul edemem” dedi.

Fransa’da yaşayanların yüzde 82’sinin desteklediği eylemler için, “Paris’te yaşananlar meşru bir öfkenin barışçıl bir ifadesi değil” diyen Fransa Cumhurbaşkanı, “Hiçbir şey polise yönelik saldırıya, işyerlerinin yağmalanmasına, kamu ve özel binaların yakılmasına, yoldan geçen insanlar ve gazetecilerin tehditlere maruz kalmalarına ve Zafer Takı’nın tahrip edilmesine gerekçe değildir” ifadelerini kullandı.

BBC Türkçe’nin haberinde “Bu şiddetin failleri değişim istemiyor, iyileştirme istemiyorlar, kaos istiyorlar” diyerek eylemleri hedef gösteren Macron, “Savundukları davaya ihanet ediyorlar. Kimlikleri tespit edilip adalet tarafından yargılanacaklar. Yarın döndüğümde ilgili bakanlarla görüşme yapacağım. Protestoya her zaman saygı duyarım, muhalifleri her zaman dinleyebilirim ancak şiddeti hiçbir zaman kabul edemem” dedi. 
Arjantin’deki G20 Zirvesi’nin ardından ülkesine dönen Macron’un ilk durağı Sarı Yelekliler protestolarının en ateşli noktası olan başkent Paris’teki Zafer Takı ve çevresi oldu.Macron’un ziyareti sırasında kendisine İçişleri Bakanı Christophe Castaner ve Paris Emniyet Müdürü Michel Delpuech eşlik etti. Macron bölgede görev yapan polis ekipleri ve itfaiyecileri selamladı.

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
Amerikan Doları
Euro
İngiliz Sterlini
BIST
Altın
Son Güncelleme: 16.02.2019 03:18