Genel Gündem, Gündem, Zulüm Günlüğü

Yunan basını Meriç’i yazdı: Türk mülteciler ısınmak için odun aldı, zarfa 10 euro bıraktı

Meriç’ten Yunanistan’a geçen Türkiyeli mülteciler ısınmak için odun aldı, zarfa 10 euro bıraktı. Dükkanının önünden odun alınan Dimitris Kzantzis başına gelen bu ilginç olayı Thessaloniki Radyosuna anlattı: “Zarf gördüğümde şaşırdım, içinde 10 euro bulunca hayretim daha da arttı” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’ın Türk kara sınırındaki Evros ilinde bir grup mültecinin imza attığı örnek hareket, Yunan basınına göre bugün bölgede en çok konuşulangelişmeler arasında yer aldı.Ahval‘den Evren Dede‘nin aktardığına göre, Pazartesi gecesi yaşanan olayda Yunanistan’ın Meriç nehri boyunca uzanan Evros bölgesindeki Nea Vissa köyünde bulunan mülteciler gece dondurucu soğuğun bastırmasıyla birlikte ısınmak istediler. Türkiye’den yasadışı yollardan Yunanistan’a giriş yapan bir grup mülteci ısınmak için odun ararken, köyün kahvehanesine kadar ulaştı. Kahvehane kapalıydı ancak hemen önünde yakacak odun bulunuyordu.

Odunları çalmak istemeyen mülteciler, aldıkları odunlara karşılık bir poşetin içine Yunan kahvehane sahibine 10 euro nakit para ve bir de İngilizce not bıraktılar. Kahvehane sahibi Dimitris Kzantzis başına gelen bu ilginç olayı Thessaloniki Radyosuna ve Evross 24 gazetesine anlatırken “Not İngilizceydi ve tercüme etmesi için komşuma gittim. Zarf gördüğümde şaşırdım, içinde 10 euro bulunca hayretim daha da arttı” ifadelerini kullandı.

İngilizce notta ise “Biz Türkiye’den gelen bir grubuz, dün gece soğuk hava nedeniyle ateş yakmamız gerekti ve sizin odunlarınız kullandık. Lütfen bu euroları alın” ifadeleri yer aldı.Her gün kahvehanesinden onlarca yasadışı mülteci ve göçmenin geçtiğini aktaran kahvehane sahibi Dimitris, bugüne kadar hiçbir sorun yaşanmadığını söylerken başına ilk kez böyle bir olayın geldiğini söyledi.

Haberin Yunanca kaynağı için tıklayınız

Döviz - Borsa

Avustralya Doları
1,4835
Amerikan Doları
0,60643
Euro
6,2235
İngiliz Sterlini
7,041
BIST
98455
Altın
5,471
Son Güncelleme: 21.01.2019 05:21