Amerika, Dış Haberler

ABD’den Türkiye’ye: Kürtler güvenceye alınmadan çekilmek yok

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton, Türkiye’ye ziyareti öncesi ABD’nin Suriye’den hangi şartlar altında çıkacağını açıkladı.Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türkiye’nin Washington ile tam işbirliği olmadan Suriye’de askeri operasyon yapmasını istemediklerini söyledi.

Bolton, ABD Başkanı Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan ‘Amerikan güçleri çekildikten sonra Suriyeli Kürtlerin korunacağına’ dair garanti istediğini açıkladı.

“Başkan Trump’ın pozisyonunun Türkiye, Kürtleri öldürmemeli ve çekilme Amerikan güçlerini koruma anlaşması olmadan yapılmayacak” şeklinde olduğunu belirten Bolton, “Türklerin ABD ile tam koordinasyon içinde olmayan ve ABD’nin onay vermediği askeri faaliyetlere girmemeleri gerektiğini, böylece hem bizim askerlerimizi tehlikeye atmamaları hem de başkanın, bizimle birlikte savaşmış olan güçlerin tehlikeye atılmaması yönündeki şartını yerine getirmeleri gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

“ÇEKİLME İSTEDİĞİMİZ KOŞULLAT GERÇEKLEŞİNCE”

Bolton, çekilme takvimi hakkında da şu ifadeleri kullandı: “Takvimler veya çekilmenin zamanlaması, şartların yerine getirilmesi ve görmek istediğimiz koşulların sağlanmasına bağlı. Bir takvimden ancak bunlar yapıldıktan sonra söz edilebilir.”

İsrail ziyareti sırasında basının sorularını cevaplandıran Bolton ayrıca Trump’ın bölgede IŞİD’in yok edilmesini istediğini kaydetti. Trump, Suriye’den çekileceklerini açıklamış ancak bunun belirli bir takviminin olmadığı duyurulmuştu.Suriye’den çekilme hakkında geçtiğimiz hafta konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da “Türklerin Kürtleri katletmemesini sağlamanın önemi, Suriye’deki dini azınlıkların korunması… Tüm bunlar hâlâ ABD’nin görevlerinin bir parçası” açıklamasında bulunmuştu. Pompeo’nun açıklamalarına Türkiye Dışişleri Bakanlığın’dan ‘redediyoruz’ tepkisi gelmişti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,1135
Amerikan Doları
5,866
Euro
6,5855
İngiliz Sterlini
7,297
BIST
99806
Altın
267,757
Son Güncelleme: 17.07.2019 21:11