Teknoloji

Akıllı telefonlarla daha iyi video çekebilmek için 6 öneri

Akıllı telefonların en fazla kullanılan özelliği fotoğraf ve video. Sosyal medyada yapılan paylaşımlar akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle daha da arttı.

Telefon üreticileri de artık kamera özelliklerini geliştirmeye daha fazla odaklanıyor. Çift kameralı telefonlarla başlayan geliştirmeler 5 kameralı telefonlara kadar vardı. 4K teknolojisi cep telefonlarına da girdi.Webtekno’da ise akıllı telefonlarla daha iyi video çekebilmek için 6 öneri sıralanıyor:

Çözünürlüğü ve frame rate’i Arttırın

İnsan gözü, saniyede 24 kare resim gördüğünde hareket hissine kapılır. Bu demek değildir ki 24 fps yeterli olacaktır. Oyun oynarken nasıl fps arttıkça oyunun akıcılığı artıyorsa videolarda da aynı şey geçerli. Fps’yi ve çözünürlüğü arttırmaktan çekinmeyin.

Yumuşak ışıkla çekim yapın

Eşit dağılmış, yumuşak ve doğal ışık veren bir kaynak, videoların kalitesini arttıracaktır. Bununla beraber ışık kaynağının fotoğrafta olmamasına da dikkat etmek gerekiyor.

Flaş kullanmayın

Kameranın hemen altında yer alan LED flaş ışıklarının faydadan çok zararı var. Ek ışığa ihtiyaç duyacaksanız bir aydınlatma gereci edinmenizde fayda var. Özellikle de akıllı telefon ile kısa film ya da belgesel çekiyorsanız.

Kayıt esnasında kamerayı sabit tutun

Çantaya bile sığan çok küçük tripodlar, kameranın sabit durduğu çekimler için ideal. telefonu elinizde tutuyorsanız da çok fazla oynatmamaya özen gösterin. Kamerayı bir yerden bir yere çevirirken de yavaş yavaş çevirin.

Dijital zoomdan uzak durun

Bir objeyi ekranda büyütmenin en iyi yolu, fiziksel olarak o objeye yakınlaşmak. Çektiğiniz şeyin daha yakınına gitme şansınız varsa gidin.

Üçler kuralını uygulayın

Ekranı yatay ve dikey olarak 3’e bölün ve objeleri o 3×3 alanda yerleştirin. Orta kare genelde ana odak noktasıdır. Bu temelde video kompozisyonunuzu hazırlayın.Bu ipuçları sayesinde videoların görsel kalitesini ve çekim kalitesini arttırmak mümkün. Çekim sonrasında yapılacak post-prodüksiyon işlemlerinden anlıyorsanız, renk düzeltmeleri ve çeşitli efektlerle oldukça başarılı işler yapabilirsiniz.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,018
Amerikan Doları
5,698
Euro
6,3866
İngiliz Sterlini
7,0988
BIST
101564
Altın
259,884
Son Güncelleme: 22.07.2019 12:03