Dış Haberler, Gündem, Zulüm Günlüğü

Maarif Vakfı’nın Afganistan’da ilk işi madalyaları yakmak oldu, getirilen öğretmenler kaçtı

Afganistan’da Hizmet Hareketi’ne ait okulları devralan Maarif Vakfı öğrencilerin madalyalarını yaktı. 3.600 dolar maaşla getirilen öğretmenler Afganistan’dan kaçtı.

BOLD- Şibirgan Afgan-Türk okullarındaki öğrencilerin ulusal ve uluslararası bilim olimpiyatlarında kazandıkları madalya ve sertifikaların okulları devralan Maarif Vakfı yöneticileri tarafından yakıldığı öğrenildi.

” />

Yakılan madalya ve sertifikalar okulun girişinde sergileniyordu.

OKULUN BAŞARILARLA DOLU TARİHİ YOK EDİLDİ

İsminin açıklamasını istemeyen bir öğrenci, Şibirgan Afgan-Türk okul binası girişinde bulunan ve okulun geçmişten beri sahip olduğu başarıları yansıtan ulusal ve uluslararası yarışmalarda alınmış madalya ve sertifikaların yakılmasından büyük üzüntü duyduğunu söyledi.1995 yılında eğitim-öğretime başlayan Afgan-Türk okulları son dönemlerde Türkiye baskısı nedeniyle zor günler geçirirken, önceki aylarda okullar Türkiye Maarif Vakfı’na devredilmişti.

” />

Afgan öğrenciler madalyaları katıldıkları yarışmalarda kazanmışlardı.

3 BİN 600 DOLAR MAAŞLA GETİRİLEN ÖĞRETMENLER KAÇTI

Madalyaların ve sertifikaların yakılması yerel Afgan medyasına da yansırken, Maarif Vakfı’nın devraldığı okullardaki eğitimin de durma noktasına geldiği belirtiliyor.Şibirgan Afgan Türk Erkek Lisesi, Şibirgan Fazilet Vehap Kız Lisesi, Herat Afgan Türk Erkek Lisesi’ni devralan Maarif Vakfı’nın Türkiye’den getirdikleri öğretmenlerin kaçtığı belirtiliyor.3 bin 600 dolar maaş vaadiyle getirilen öğretmenlerin bir süre sonra dövizdeki artış gerekçe gösterilerek,maaşlarının 500 dolara düşürüldüğü, bunun üzerine öğretmenlerin çoğunun ülkeyi terk ettikleri öğrenildi.

Öğrenciler okul önünde aldıkları sertifikalarla hatıra fotoğrafı çektirmişlerdi.Herat AfganT-ürk Erkek Lisesi’nde şu an sadece Türkiye’den gönderilen bir yönetici, muhasebeci ve tek Türkçe öğretmenini olduğu, bunun dışında hiçbir öğretmenin bulunmadığı, okulda eğitime ara verildiği ifade ediliyor.

İNGİLİZCE BİLMEYEN ÖĞRETMENLER

Getirilen öğretmenlerle öğrenciler arasında sorunların baş gösterdiği bunun sebebinin ise Maarif Vakfı’nın öğretmenlerinin İngilizce bilmemesi olduğu ifade ediliyor.Öğretmen ve yöneticilerin Afganistan müfredatını yerel dili bilmemeleri nedeniyle anlamadıkları bu nedenle eğitimin neredeyse durduğu da gelen bilgiler arasında.Okullarda matematik ve fen bilgisi derslerinin İngilizce işlenmesi mecburi.Derslerin çoğu boş geçirilerek ilk dönemin bitirildiği şu an dönem arasında Türkiye’ye dönen öğretmenlerin pek çoğunun da tekrar dönmeyeceklerini bildirdikleri öğrenildi.

” />

Madalya alan öğrenciler, Afganistan’ın eski devlet başkanı Karzai tarafından da kabul edilmişti.

120 ÖĞRETMEN VAAD ETMİŞLERDİ

Maarif Vakfı, Afganistan’daki okulları devralmak için Afgan yönetimine 120 öğretmen getireceğini, bu öğretmenlerin hepsinin yüksek lisans ve doktoralı olacağını, eğitimin eskisinden kaliteli olacağını vadetmişti. Ancak 3 bin 600 dolarlık ilk maaş teklifine rağmen getirilen öğretmen sayısı 40’ta kaldı.Bu öğretmenler el konulan okullara dağıtılırken, ülkenin zor şartları karşısında ilk etapta geri dönenler olduğu, ardından maaşların 500/600 dolar bandına düşürülmesiyle öğretmenlerin yarıdan fazlasının gittiği belirtiliyor.Kalan öğretmenlerin ne kadarının yarı dönem tatili bittikten sonra dönecekleri ise bilinmiyor.

OKULUN CAMINA ÖĞRETMEN İLANI ASILDI

Türkiye’den öğretmen getiremeyen Maarif Vakfı’nı yarı yıl tatilinden sonra da eğitime başlayamamak telaşı sardı. Okulların camına “öğretmen aranıyor” ilanı asılırken, ilginç bir yönteme de başvuruldu. Geçmiş yıllarda aynı okullardan mezun olmuş öğrencilerle temasa geçilerek öğretmen yapmaya çalışılıyor.

SORULARI ÜST SINIF ÖĞRENCİLERİNE HAZIRLATTILAR

Okullarda yaşanan bir diğer skandal ise yarı yıl bitirme sınavlarında soruların hazırlanmasında oldu. Özellikle İngilizce soruları hazırlayamayan Maarif Vakfı öğretmenlerinin, soruları 11’inci ve 12’nci sınıf öğrencilerine hazırlattığı gelen bilgiler arasında.Kaynak: medyabold

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0631
Amerikan Doları
5,826
Euro
6,6326
İngiliz Sterlini
7,432
BIST
95659
Altın
266,451
Son Güncelleme: 25.06.2019 09:41

Reklam