Gündem, Zulüm Günlüğü

Yargıtay, gazetecilerin müebbet hapis kararının bozulmasını istedi

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Ahmet Altan, Mehmet Altan, Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek ve Nazlı Ilıcak’ın bulunduğu altı kişi hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onayan istinaf mahkemesi kararının bozulmasını istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu altı kişi hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını onayan istinaf mahkemesi kararının bozulmasını istedi.Habertürk’ten Yasemin Güneri’nin haberine göre, Başsavcılık bozma istemli tebliğnamesini Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ne gönderdi. Tebliğnamede, Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan değil, “terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan yargılanmaları gerektiği belirtildi.

Başsavcılık, aynı davada yargılanan ve ağırlaştırılmış müebbet cezası alan Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek ve Fevzi Yazıcı’nın da “darbe” suçlaması yerine “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılanmalarını talep etti.Tebliğnamede, aynı davada sanık olarak yargılanan Tibet Murat Sanlıman hakkında verilen beraat kararına da onama talep edildi.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi Başsavcılığın görüşü doğrultusunda kararı verirse Altan kardeşler ve gazeteci Nazlı Ilıcak “darbe” suçundan değil, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan yeniden yargılanacak.

Dava kapsamında altı sanık hakkında 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 2018 Şubat ayında ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiş, karar istinaf mahkemesi olan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nce Ekim ayında onanmıştı.

Mehmet Altan Haziran ayında istinaf mahkemesi kararıyla tahliye olurken, aralarında Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu beş sanık halen tutuklu bulunuyor.

»Karar metnine ulaşmak için tıklayınız.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0198
Amerikan Doları
5,7
Euro
6,3923
İngiliz Sterlini
7,1054
BIST
101255
Altın
259,98
Son Güncelleme: 22.07.2019 12:18