Avustralya, Spor

Asya Kupası’nda siyasi rakipler karşı karşıya

Birleşik Arap Emirlikleri’nde düzenlenen Asya Kupası 24 ülkenin milli takımının katılımıyla başladı. Avustralya,Japonya, Güney Kore, İran ve Suudi Arabistan  favori gösterildiği turnuvada en az futbol kadar sahada karşılaşacak takımlardan birçoğunun siyasi rakip ya da cephede müttefik oluşu dikkat çekiyor.

Suriye ve Yemen’de savaş devam ederken birçokları bu ülkelerdeki ulusal futbol takımlarının kimi temsil ettiğini sorguluyor.Yemen’deki savaş ülkede bulunan Şii Husiler ile Sünni Araplar arasında devam ediyor. Bu ülkedeki Şiileri İran desteklerken, Sana hükümetine ise Suudi Arabistan yardım ediyor. İran ile Yemen arasında oynanacak olan futbol müsabakası, kimi otoritelere göre aynı ülkede oynayan iki lig takımına benzetiliyor.Suriye’deki A Milli Futbol Takımı’nın ise Esad rejimini mi yoksa ülke halkını mı temsil ettiği en çok tartışılan konular arasında.Körfez ülkelerinden Katar ile Suudi Arabistan arasında da ilişkiler siyasi açıdan büyük bir çıkmazda.Turnuva süresince yeşil sahada eşleşecek bu ülkelere bakıldığında ilk göze çarpan D grubu takımları.

İran Yemen, Bağdat Tahran

Toplam 24 takım ve 6 gruptan oluşan turnuvada en göze çarpan eşleşmelerden biri hiç şüphesiz İran, Irak, Yemen ve Vietnam’ın bulunduğu D Grubu. İran ve Irak yakın tarihte Şii ve Sünni mezhep çatışmalarına neden olurken, her iki ülke de teröre destek verdiği gerekçesiyle birbirini suçluyor. Bağdat yönetimi, Suriye’deki savaşın büyümesinin ardından İran’ın bu ülkeye Irak üzerinden silah soktuğunu iddia etmişti. Ayrıca Irak’ta bulunan Şii Arap, Yezidi ve Şii Kürt azınlıkların İran tarafından uzun yıllardır desteklendiği biliniyor.

Son dört yıldır savaşın devam ettiği Yemen’de ise İran’ın destek verdiği Husilerle Sana hükümeti arasındaki savaş yaklaşık 30 milyon nüfuslu ülkeyi bir çıkmaza sürükledi. İran bir dönem Yemen yönetiminde söz sahibi olan Şii mezhebine bağlı Husiler’e moral, mali, askeri ve lojistik açıdan destek veriyor. Yemen hükümetinden yana pozisyon alan ABD ve Suudi Arabistan destekli koalisyon güçleri ise bu ülkedeki Husileri hedef alıyor. Yemen ile Asya Kupası’nın en güçlü takımlarından İran’ı karşı karşıya getiren bu mücadele birbirine siyasi açıdan destek veren iki dost ülkenin rekabeti şeklinde algılanıyor.

Ürdün Filistin ve Suriye

B Grubu’nda mücadele edecek dört takımdan üçü Ürdün, Filistin ve Suriye. Batı Şeria’da yaşayan Filistinlilerin çoğu uluslararası seyahatlerinde Ürdün pasaportu taşıyor. İki ülke de Direniş Ekseni olarak adlandırılan ve İsrail’e karşı savunma hattı işlevi gören yapının içerisinde yer alıyor. Bu yönüyle Filistin ürdün arasındaki futbol maçı da yine dostluk maçı edasıyla oynanacak.

Filistin ile Suriye arasında yakın döneme kadar siyasi ilişkiler iyi giderken, Hamas’ın muhalif kanatta yer alıp Şam’daki merkezini Katar’a taşıması ilişkileri de kopma noktasına getirmişti. Suriye’de Esad rejiminin Rusya ile olan ittifakı ve Özgür Suriye Ordusu ile 7 yılı aşkındır süren savaş nedeniyle bir kaos yaşanması da Suriye’nin A Milli Futbol Takımı’nın hükümeti mi yoksa Suriye halkını mı temsil ettiğine dair polemiklere neden oldu.

Suudi Arabistan -Katar

Son dönemde gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülmesi nedeniyle Riyad hükümetine olan uluslararası tepkiler çığ gibi büyüdü. Diğer taraftan 2017 Haziran ayında patlak veren ve aralarında Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in de bulunduğu ülkeler Suudi Arabistan ile birlikte teröre destek verdiği gerekçesiyle Katar ile olan ilişkilerini kesme kararı almıştı.

E Grubu’nda Kuzey Kore’nin yanı sıra Lübnan, Katar ve Suudi Arabistan mücadele ediyor. Ekonomik yaptırımların da devreye girmesiyle körfez bölgesinde son yıllarda görülen en büyük diplomatik krize yol açan iki ülke olan Katar ve Suudi Arabistan arasında yapılacak maçın, bu sebeple yoğun stres altında geçmesi bekleniyor. Riyad yönetimi son dönemde devreye sokmak istediği kanal projesiyle Katar’ın Orta Doğu ana kıtasıyla olan kara bağlantısını da kesmeyi planlıyordu.Euronews Türkçe

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
4,0622
Amerikan Doları
5,826
Euro
6,6332
İngiliz Sterlini
7,4337
BIST
95257
Altın
266,686
Son Güncelleme: 25.06.2019 10:41

Reklam