Avustralya, Ekonomi

‘Halkıma sözüm’ diyen Başbakan Morrison: Hedefim 1,25 milyon yeni iş ve 350 milyar dolarlık devletin borcunu sıfırlamak

İşçi Partsi’nin seçilmesi durumunda ekonominin sıkıntıya gireceğini söyleyen Başbakan Scott Morrison, devlet borcunu sıfırlayıp 1.25 milyon iş sözü verdi.

Başbakan Scoot Morrison dün yaptığı açıklamada daha fazla iş ve daha az vergi sözü verdi. Seçim öncesi ekonomi platfomunu sunan Morrison, Avustralyalıların İşçi Partisi’ni desteklemesi durumunda ülkenin ekonomik geleceğinin risk altına gireceğini iddia etti. Önceki gün Brisbane’da konuşan Morrison, hükümetin iktidarda kalması durumunda, 5 yılda 1.25 milyon iş ve on yıllık dönemde sıfır devlet borcu sözü verdi.

Başbakan Morrison, açıklamasında şunları söyledi; “Odak noktamız parlak bir gelecek. Platformumuzun geleceğe odaklanması gerekiyor. Avustralyalıların yaşadığı güçlü bir Avustralya ekonomisi. Ve bildiğimiz gibi, ülke ekonomisinin üzerine yük olacak 200 milyar dolarlık yeni vergi, sadece Avustralya’yı güçsüz hale getirir ”dedi.Koalisyon hükümetinin iktidarda kalması için Queensland Eyaleti’nin çök önemli ve kilit bölge olduğuna dikkat çeken Morrison; “Bugün ilgilendiğim rakam, 1.25 milyon yeni iş. Bu benim Avustralya halkına sözüm. En son seçildiğimizden beri bu kadar iş yarattık. Bunu da vergileri düşük tutarak, küçük iştletmeleri destekleyerek ve altyapıya yatırım yaparak gerçekleştirdik. Avustralya ve özellikle Queensland’in ihtiyaçlarına odaklandık. İhracak pazarlarımızı genişletip bütçemizi kontrol altına aldık. Sağlık sektöründen savunma sanayiine kadar, yeni endüstrileri destekledik”dedi.

NİSAN’DAN İTİBAREN BÜKÇE FAZLASI OLACAK

Morrison, hükümet olarak, önümüzdeki 10 yılda, 350 milyar dolarlık devlet borucunu sıfırlamak olduğunu ve küçük işletmeler için vergi indirimleri öngördüklerini belirtti. Ana Mhalefet Bill Shorten tarafından yönetilecek olası bir hükümetin ekonomiyi zayıflatıp birçok devlet hizmetini sekteye uğratacağını söyleyen Morrison; “ İşçi Partisi’nin John Howard yerine gelen en son iktidarı sırasında yarattığı ekonomik yıkımı düzeltmek en az on yılımızı aldı. Bu yüzden insanların bu seçimlerde vereceği karar son derece önemli. Önümüzdeki on yılda ekonominin durumunun ne olacağına karar verecekler. Ben ekonominin daha güçlü olmasını istiyorum.“diye konuştu.sbs

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
3,8941
Amerikan Doları
0,59189
Euro
6,3635
İngiliz Sterlini
6,9408
BIST
96179
Altın
5,744
Son Güncelleme: 20.08.2019 11:50