Manşet, Politika, Sıcak Haber

ABD heyetinde terör algısı yok, Gülen’in iadesi için de gelmediler

Adalet Bakanı Gül: Hem New York, hem Washington’dan iki savcı geldi. Soruşturmada bir terör örgütü algısı yok. Kara para aklama vs. ilgili… (Gülen’in) iade süreci bu soruşturmadan farklı. Ama oluşacak kanaat, oradaki süreci de etkileyecektir.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Gülen cemaati soruşturmaları kapsamında Türkiye’ye geldiği öne sürülen ABD’li heyetin temaslarıyla ilgili, “Fethullah Gülen’in iade süreci bu soruşturma sürecinden farklı. Ama tüm burada oluşacak kanaat, oradaki süreci de etkileyecektir” dedi.Bakan Gül, gazetecilerin sorularını da cevapladı. Ankara’ya gelen ABD’li heyetin temaslarını değerlendiren Gül, “Türkiye’den bazı konularla ilgili bilgi istendi. Biz tabii, Türkiye olarak 15 Temmuz öncesi de olmak üzere söyledik. Darbe girişimi sonrası da bazı delilleri, tanık ifadelerini ilettik. Bizden istedikleri bazı şeyler var; dijital delilleri bizzat görmek, ilgili tanıkları bizzat dinlemek gibi. Elbet biz de Türkiye olarak adli yardımlaşma kapsamında bunu kabul ettik. Aslında taleplere baktığımızda bizim ABD’ye delil olarak sunduğumuz hem isim, hem içerik olarak birebir örtüştüğünü gördük. Bunlar değerli tabii” dedi.

‘TERÖR ÖRGÜTÜ ALGISI YOK’

Bakan Gül, heyetin New York savcılığında yürütülen soruşturmanın içeriği kapsamında Türkiye’de olduğunu ve bu soruşturmanın da gizliliğinin bulunduğunun altını çizdi. Bu soruşturmanın içinde Fethullah Gülen’in iadesine ilişkin bir konu olup olmadığının Türkiye’ye net biçimde söylenmediğini kaydeden Bakan Gül, “Ama bu süreçlerden sonra belgeler, yeni bilgiler de ulaştırılacak. Hem New York, hem Washington’dan iki savcı geldi. Bu yargısal bir faaliyet. Hakim savcı huzurunda alınan bir ifade. Bizim 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi nasıl ifade alıyorsa, o anlamda bir delil niteliği taşıyor. Bu çok önemli. Soruşturmanın genelinde bizim gibi bir terör örgütü algısı yok. Ama tüm bu bilgileri, belgeleri vermeye çalışıyoruz. Bu soruşturma kara para aklama illegal yolla vs. gibi boyutuyla ilgili; ama son tahlilde savcılığa sunulan belgeler, birebir kendilerinin şahit olduğu deliller, bu sürecin olması gereken yere evrilebileceğini gösteriyor” dedi.

‘PSİKOLOJİK ANLAMDA ÖNEMLİ BİR SÜREÇ’

Adalet Bakanı Gül, ABD heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik suikast girişimiyle ilgili bilgi isteyip istemediklerine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

”Onlarla ilgili de bilgiler verildi. Biz bu konuda sonuç almak istiyoruz. Söyleyeceğimiz farklı bir şey, orada faklı lobilerin de süreci etkilemesine neden olabilir. Dolayısıyla o konuyla ilgili hakim savcının gelmesi toplantıların yapılması çok değerli. Bir kere Türkiye’de bu konuyla ilgili adil yargılama yapıldığının, deliller üzerinden sonuca gidildiğini göstermesi bakımından çok önemli. Türk hukuk sistemi, özgüven içinde her türlü soruyu cevaplayalım demiştir. Psikolojik anlamda da önemli bir süreç diye düşünüyorum.”

‘BURADA OLUŞACAK KANAAT ORADAKİ SÜRECİ ETKİLEYECEKTİR’

Fetullah Gülen’in iade sürecinin bu soruşturma sürecinden farklı olduğunu söyleyen Adalet Bakanı Gül, ”Ama tüm burada oluşacak kanaat, oradaki süreci de etkileyecektir ” dedi.Bakan Gül, ABD’de yeni adalet bakanının atanması ardından ABD’ye ziyarette bulunabileceğini belirtti.

Reklam

Döviz - Borsa - TL

Avustralya Doları
5,3782
Amerikan Doları
0,86622
Euro
8,8817
İngiliz Sterlini
9,8138
BIST
1084
Altın
7,498
Son Güncelleme: 15.08.2020 10:51